GenelSuriye Düşmanları

Devletin zafiyetini ortaya koyacak şekilde yapılan yayınlar yasaklandı

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, IŞİD mensubu militanların Musul Başkonsolosluğuna yönelik gerçekleştirdiği baskınla ilgili yayın yasağı kararı aldırdı.

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi, Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu’nda bulunan ve IŞİD tarafından bilinmeyen bir yere götürülen Türk vatandaşlarının güvenliklerinin sağlanması için, soruşturma tamamlanıncaya kadar her türlü yazılı, görsel basın ve internette yayın yasağı konulmasına karar verdi.

Savcılık konuya ilişkin geçtiğimiz günlerde yayın yasağı istemiş ancak Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından reddedilmişti. Savcılığın itirazı üzerine tekrar konuyu görüşen 9. Ağır Ceza Mahkemesi yayın yasağı kararı aldı

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararında, “Mağdur edilen başkonsolos ve görevlilerin yaşamsal güvenliklerinin sağlanması ve bu konuda gereksiz gerçeğe aykırı ve devletin zafiyetini ortaya koyacak şekilde yayınlar yapılması nedeniyle yürütülen 2014/84425 soruşturmasına ilişkin olarak itiraz talep yazısı, ekli hazırlık dosyası kapsamına göre yapılan soruşturma konusunun gerçek bir olaya dayandığı anlaşılmakla kamu düzeni, kamu güvenliği ve toprak bütünlüğünün korunması, milli güvenlik hususları nazara alındığında itirazın kabulüne karar verilmiştir.”

Başbakan Erdoğan geçtiğimiz günlerde “Biz bunları sağ salim kurtarmanın gayreti içerisindeyken, siz tahrik etmek suretiyle ne elde etmeye çalışıyorsunuz? Lütfen, yazılı ve görsel medyadan bir şey rica ediyorum: Şu süreci tahrik ederek değil, lütfen, yazmadan, çizmeden, fazla da konuşmadan takip etmenizi istiyoruz. Zira bu tahrikler lehe değil aleyhte gelişmelere neden oluyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu