GenelSuriye Dostları

Direniş hareketleri ve İslami oluşumlar Suriye yönetimini destekliyor

Lübnan’da Suriye için siyasi çözüm çağrısı yapmak üzere için İslam Birliği Toplantısı yapıldı.

İslam Birliği Toplantısı, Hizbullah, Cemaat el-İslamiye, Müslüman Âlimler Birliği, İslami Tevhid Hareketi, Hamas ve İslami Cihad Hareketi’nin katılımıyla Salı akşamı Cemaat el-İslamiye Genel Merkezi’nde yapıldı.

Toplantıda yerel ve bölgesel olmak üzere iki sahada konular ele alındı ve tüm katılımcılar arasında tam bir mutabakat sağlandı.

Katılımcıların “el-İntikad” sitesine bildirdiğine göre toplantı üç temel konu üzerinde yoğunlaştı.

Birincisi, Filistin sahasındaki durum; özellikle Siyonist düşmanın Gazze Şeridi’nde son zamanlarda yaptıkları ve neticeleri. İkincisi Suriye’deki durum; üçüncüsü ise Ayn el-Hilvah kampında(Filistin mülteci kampı) Selefi örgütün lideri olan Abu Muhammed Taha’nın teslim edilmesini isteyen Lübnan ordusunun yaptığı askeri eylemler konusu ele alındı.

Kaynakların bildirdiğine göre Filistin meselesinde de “Siyonist düşmanın Gazze Şeridi’nde son günlerdeki yerleşmesi, bu meselenin perde arkası ve geride bıraktıkları, ayrıca İsrail’in, direniş hareketinin gücünü anlamak ve ‘demir kubbe’nin gücünü test etmek ve Filistin arenasında farklılıklar üzerinde oyun oynamak için böyle bir plan yaptığını anlamak ve bu mesajı doğru okumak gerektiği” üzerine fikir birliğine varıldı.

İslam Birliği Toplantısı’nın üzerinde durduğu ikinci konu ise Suriye’deki durum idi.

Kaynakların “el-İntikad” sitesine bildirdiğine göre; “Suriye’deki mesele için siyasi çözüm yoluna gidilmesi ve bundan başka yol olmadığı konusunda görüş birliğine varıldı. Suriye’deki sıkıntı Lübnan’a tesir etmesin ve rahatsız edici seçenekler olmasın diye çözüm için acele edilmesi talep edildi. Ayrıca Lübnan arenasının, Suriye olaylarını ateşlendirmek için bir platform olarak kullanılması reddedildi.”

Toplantıda, Hizbullah’ın temsilcileri Siyasi Konsey üyesi Şeyh Abdulmecid Ammar ve Hacı Muhammed Salah, Cemaat el-İslamiye temsilcisi olan Siyasi Ofis Başkanı İzam el-Eyyubi ve lider Besam Hamuud, Hamas temsilcisi olan Lübnan’daki siyasi sorumlusu Ali Bereket, İslami Cihad Hareketi temsilcisi olan Lübnan Sorumlusu Ebu İmad el-Rifai, Müslüman Âlimler Birliği temsilcileri olan Şeyh Husam Abdullah ve Şeyh Zahir Cahid ve İslami Tevhid Hareketi lideri Şeyh Bilal Şaban hazır bulundular.

Kaynaklara göre, bu toplantılara ileriki zamanlarda da devam edileceği ve daha verimli olması için gayret edileceği kararlaştırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu