GenelSuriye Dostları

Direniş taraftarlarına yönelik tutuklamaların devam etmesi uzlaşıya yardımcı olmaz

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Batı Yaka’daki liderlerinden Re’fet Nasif, Filistin Özerk Yönetimi’ne bağlı güvenlik birimlerinin direniş taraftarlarına yönelik siyasi tutuklamaları ve ifade vermeye çağırma politikasını sürdürdüğünü söyledi.

Nasif, Filistin’de oluşan olumlu havaya ve Fetih liderlerinin medyaya yaptığı açıklamalara rağmen Batı Yaka güvenlik birimlerinin ihlallerine devam ettiğini bildirdi.

Bugün konuyla ilgili olarak (2 Aralık Pazar) Quds Press Ajansı’na konuşan Nasif, “Birleşmiş Milletler’e başvurmadan önce oluşan olumlu hava şu ana kadar pratiğe dönüştürülmedi. Bilakis tam tersi yapılıyor” dedi.

Batı Yaka’da Hamas üyelerine yönelik siyasi tutuklama ve ifade vermeye çağırma politikasına devam edilmemesi yönünde uyarıda bulunan Nasif, bu politikanın Filistin’de uzlaşı sağlanmasının önünde engel olduğunu ve Filistin halkının çıkarlarına hizmet etmediğini söyledi.

Uzlaşının uygulanması için gerçek iradenin olması halinde siyasi tutuklamalara ve özgürlüğe kavuşan esirler ile vatandaşların ifade vermeye çağrılmasına son verilmesi gerektiğini belirten Nasif, Hamas Hareketi’nden hiç kimsenin resmi olarak Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas için Ramallah’ta düzenlenen karşılama törenine davet edilmediğini bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı