GenelSuriye Dostları

Direnişin sağlam halkaları olan Iraklı Kürtlerle Şiiler arasındaki bağın korunması gerekmektedir

Ayetullah Muhsin el-Hekim’in Saddam döneminde Kürtlere karşı savaşmanın haram olduğuna dair verdiği fetvanın hala geçerli olduğu açıklandı.

Kurdpress haber ajansının bildirdiğine göre Saddam Hüseyin döneminde Kürtlerle savaşmanın haram olduğuna dair fetva veren Ayetullah Muhsin el-Hekim’in ailesinin dostlarından Hasan İsmail Sadr, “Merhum Ayetullah Muhsin el-Hekim’in verdiği hala ve kuvvetle geçerlidir” dedi.

Iraklı Kürtlerle Şiiler arasındaki bağın korunması gerektiğini belirten Seyyid İsmail Sadr, “her iki kesim de diktatörlüğe karşı mücadele konusunda parlak bir tarihe sahiptir. Kürt-Şii ittifakı ne dönemseldir, ne de taifecidir, bu ittifak onların zulüm karşıtlığından kaynaklanmaktadır” dedi.

Seyyid İsmail Sadr, Irak merkezi hükümetiyle Kürdistan bölgesi arasında yaşanan gerginlikte mantık ve diyalog seçeneğinin askeri seçeneğe galip gelmesini umduğunu belirtti.

Saddam Hüseyin, 1960’lı yıllarda Kürtlerle savaşma konusunda Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanı Ammar el-Hekim’in dedesi olan Ayetullah Muhsin el-Hekim’den fetva istemiş; ancak Ayetullah Muhsin el-Hekim Saddam’ın istediğinin aksine Kürtlerle savaşmanın haram olduğuna dair fetva vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı