Genel

Dış müdahaleler Suriye’de krizin sürmesine neden oluyor

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi; kimi devletlerin Suriye’de yaşanan krize müdahalesi, Suriye yönetiminin halkın taleplerini gerçekleştirme yönündeki gerekli bütün adımları atmasına rağmen krizin hala sürmesine neden oldu.

BM Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan ile bugün ortak bir basın konferansı düzenleyen Salihi; siyasi konuların hassas konular olduğunu bölge ve dünyanın hassas noktalar üzerinde durduklarını dile getirerek Suriye’de yaşanan krizin genişlemesini önlemek için bütün çabaların birleştirilmesi gerektiğini vurguladı.

İran’ın, bölgede hiçbir tarafın çıkarlarına hizmet etmeyen Suriye krizinin son bulmasına önem verdiğini ifade eden Salihi; bölge devletlerine ve medya araçlarına bölgenin çıkarlarına ters düşecek ve telafi etmesi mümkün olmayan hatalı kararlar vermekten kaçınmaları yönünde nasihatte bulundu.

Öte yandan İran’daki görüşmelerinin Suriye krizine barışçıl çözüm sağlama çabalarına destek sağlamayı amaçladığını dile getiren Annan; BM’nin Suriye’deki şiddet fitilini sökmek için büyük bir çaba harcadığını belirterek şiddetin durdurulması isteniyorsa silah kullanan bütün taraflarla görüşülmesi gereğini vurguladı.

Salihi: Suriye’de Silahlı Terör Gruplarının Silahlandırılması Durumun Alevlenmesine Neden Oluyor

İran Dışişleri Bakanı Salihi dün de Routers Haber Ajansı ile yaptığı bir röportajda Suriye’deki silahlı terör gruplarının silahlandırılmasının krizin yeniden alevlenmesine neden olduğunu ifade etti.

Suriye’ye topraklarına yasa dışı yollarla büyük miktarda silah kaçırılmış olduğuna işaret eden Salihi; farklı ülkelerden birçok insanın Suriye’ye akın ederek Suriye yönetimine karşı silah taşıdığını ve bütün bunların olayların daha da alevlenmesine neden olduğuna dikkat çekti.

Ülkesinin Annan projesini desteklemeyi sürdürdüğünü vurgulayan Salihi; Suriye’nin içişlerine yönelik bütün dış müdahalelerin durdurularak Annan projesinin ilerlemesi için tam fırsat verilmesi çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu