Genel

Diyalog masasına oturmak silah taşımaktan daha fazla cesaret gerektirir

Ulusal Uzlaşma İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Haydar, yaşanan krizi aşmanın tek yolunun diyalog olduğunu söyleyerek herkesin önünde diyalogu kabul etme şartının bulunduğunu belirtti.

Suriye televizyonuna dün gece verdiği mülakatta Haydar, Suriye krizinin çözümü konusunda sunulan projeler ve şiddetin siyasi yollarla durdurulması için yapılan dış önerilerin yaratıcılık değil Suriye’nin krizin başından itibaren perspektifi olduğuna dikkat çekti.

Tahran’da düzenlenen Suriye Ulusal Konferansının zemini bulunan doğru yolda atılmış güçlü ve ikinci bir adım olduğuna işaret eden Haydar, “çünkü perspektif ve düşünceler herkes için netleşti ve ileriki günlerde birçok kişinin dayanağı haline gelecektir” dedi.

Devlet Bakanı Haydar, Suriye krizinin Suriye vatandaşının tüm yaşam alanlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Diyalogu prensip olarak başlatmanın diyalog masasında sağlanan başarılara dayanarak katılımcıların sayısını arttıracağını bildiren Haydar, diyalog masasına oturmanın silah taşımaktan daha fazla cesaret gerektirdiğine vurgu yaptı.

Bakan Haydar, dünyanın bir ucundan gelip sınırdan sızanların Suriyeli olmadıklarını ve Suriye halkının çıkarlarını düşünmediklerini ifade ederek planlarının toprak bütünlüğü ve halk birliğini koruyabilen güçlü Suriye devletini kurma projesiyle uyuşmadığını kaydetti.

“Suriye halkı tüm yaşananlara rağmen iç savaşa sürüklenmeyecektir. İç savaş Suriye halkının önüne sürülen bir korkuluktan ibarettir” diyen Haydar, Suriye’de mezhepsel bir çatışma görüntüsü vermek amacıyla aptallık ya da komplo gereği mezhepsel uygulamaların yapıldığına dikkat çekti.

İsrail’in Gazze’ye saldırısını tehlikeli bir gelişme olarak değerlendiren Haydar, bu saldırının Gazze’deki krizi, projeyi ve Filistin halkının acılarını Batı Şeria’dan ayırma, Filistin davası ve haklarını gözden kaçırma hedefi taşıdığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı