GenelSuriye Dostları

Doha’da toplanan muhalefet ABD ve İsrail’in çıkarına çalışıyor

Hizbullah Genel Sekreteri Hasan Nasrullah, Suriye’deki krize siyasi çözüm bulunması gerektiğini söyleyerek siyasi çözüm ve çatışmaların durdurulmasının Suriye ve halkının çıkarına olduğunu yineledi.

Şehitler Günü münasebetiyle dün gece yaptığı konuşmada Nasrullah, Doha’da toplanan Suriyeli muhaliflerin diyalog ve siyasi çözümü reddetme üzerinde birleştiğini belirterek “bu da ABD ve İsrail’le birlikte Arap kini ve bölgesel emellerin çıkarına olan daha çok savaş ve yıkım istedikleri anlamına geliyor” dedi.

Nasurllah, Doha’da yapılan toplantıların İstanbul Konseyinin hiçbir şeyi temsil etmediğini, daha geniş ve kapsamlı bir muhalefet oluşturmak gerektiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un istekleri çerçevesinde düzenlendiğinin altını çizdi.

“Lübnan Arap Ligine uysaydı şu an güneyi ve Lübnan dağı Siyonist yerleşim birimi olurdu” diyerek Arap Liginin Arap davaları ve İsrail’in Arap ülkelerine saldırılarına karşı aldığı olumsuz tutuma dikkat çekti.

Hizbullah Genel Sekreteri, Gazze’de yaşananların Arap Baharı ülkeleri açısından zor bir sınav olduğuna dikkat çekerek Lübnan direnişinin Siyonist düşmana karşı ordu, halk ve direniş denklemiyle pekişen yeni bir caydırıcı denklem bulduğunu, Eyyüp uçağının bu caydırıcılık denklemi kapsamında yer aldığını ifade etti.

Nasrullah sözlerine şöyle devam etti: “Eyyüp uçağı denklemi entegre bir sistemin parçasıdır. Füze gücüyle birlikte dakik bilgilerin bulunması yapılacak her saldırıya karşılık verileceği, Beyrut’a karşı Tel Aviv’in hedef alınacağı anlamına geliyor. Direniş olarak belirli hedefleri tam isabetle vurma gücüne sahibiz” dedi.

İstihbarat Başkanı Tuğgeneral Visam el-Hasan’a düzenlenen suikastın Lübnan’ı keskin bölünme ve aşırı gerginlik aşamasına soktuğunu söyleyen Nasrullah, bu durumda ulusal bir tutum takınmak gerektiğini, yanlış davranışların ülkeyi patlamaya sürükleyeceğini ifade etti.

Hizbullah Genel Sekreteri, Lübnan’daki bir ekibin sorumsuzca davranarak hiçbir kanıta dayanmadan Suriye’yi suikasttan sorumlu tuttuğuna işaret ederek suikastı kimin düzenlediğine dair pek çok varsayım bulunduğunu, fakat 14 Mart güçlerinin savundukları İsrail’i suçlamaların dışında tuttuğuna ve sadece Hizbullah’ı suçladığına dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı