GenelSuriye Düşmanları

Donald Trump, İran’la nükleer anlaşmayı uzattı

ABD Başkanı Donald Trump, İran’la nükleer anlaşmayı devam ettirme kararı aldı.

ABD Başkanı Donald Trump, bu zamana kadar selefi Barack Obama’nın İran’la imzaladığı nükleer anlaşmayı iki kez uzatırken, bu anlamada rahatsızlığını bildirerek tekrar uzattı.

İRNA’nın haberine göre, Beyaz Saray, dün gece yaptığı açıklamada, Trump’ın nükleer anlaşmayı son kez 120 gün için uzattığını bildirilirken, ”nükleer anlaşmada İran füze meselesinin dikkate alınıp düzeltilmemesi halinde Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkacağı da” yer aldı.

Amerikan hazine bakanlığı ayrıca Trump’ın bu kararı almasının yanısıra 14 yeni İranlı kişi ve kurumu yaptırım listesine ekledi.

Trump İran’a yaptırımları yeniden devreye sokmadı ancak bir ay içinde Kongre’den anlaşmayı güçlendirmesini talep edecek.

ABD’li yetkililer, Beyaz Saray’ın nükleer anlaşmaya yönelik kararını basın mensupları için gerçekleştirdikleri telekonferansta açıkladı. ABD’nin İran ile P5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya ve Almanya) arasında 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmanın yaptırımlara ilişkin maddesini iptal etmeyeceğini bildiren yetkililer, ülkeye sağlanan yaptırım muafiyetinin 120 gün uzatıldığını kaydetti.

Trump’ın bu girişimi nükleer anlaşmanın kontrolünü uhdesinde bulunduran Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun İran’ın nükleer anlaşmaya bağlılığını 9 kez bildirdiği bir sırada gerçekleşiyor.

Amerikan başkanı Trump, İran’ın füze programını bahane ederek nükleer anlaşmanın yürürlüğünü engellemeye ve kendi ihlallerini hiçe sayıyor halbuki Avrupa Birliği de bu zamana kadar yaptığı açıklamalarda İran’ın füze programının nükleer anlaşmayla hiç bir irtibatının olmadığını ve nükleer anlaşmanın yürürlüğüne vurgu yapmaktalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu