Suriye Düşmanları

Donald Trump’ın “eyaletler önlem almazsa ordu devreye girecek” sözleri ülkede büyük tepkiye neden oldu

ABD Başkanı Donald Trump’ın siyahi George Floyd’un öldürülmesini protesto edenlere yönelik tavrı ülkede büyük tepkiye neden oldu. CNN International, ABD Savunma Bakanlığı yetkililerinin Trump’ın orduyu devreye sokmasından endişe ettiğini yazdı. Trump’ın protestoları bastırmak için ABD ordusunu devreye sokacağı açıklamasının, Pentagon’da bazılarında “derin ve büyüyen bir rahatsızlık” yarattığı öğrenildi.

Kanal haberini ismi açıklanmayan Pentagon yetkililerine dayandırdı. Kanala konuşan yetkililer, Pentagon içinde “yerel güvenlik güçlerinin protestolarla baş etmesine yönelik yoğun bir talep” olduğunu söyledi. CNN yayınında gazeteci Christiane Amanpour’un sorularını yanıtlayan Houston polis şefi Art Acevedo da Trump’a tepkiliydi. Acevedo, ABD Başkanı Trump’a ithafen “söylecek yapıcı bir şeyin yoksa o zaman çeneni kapat” ifadelerini kullandı.

Demokrat Parti’nin eski başkan aday adayı senatör Kamala Harris de Trump’i eleştiren isimlerden. Harris, Trump’ın göstericiler hakkındaki ifadelerine değinerek, “Bunlar bir başkanın değil bir diktatörün sözleri” dedi. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise herkesin protesto hakkına sahip olduğunu ancak gösterilerin barışçıl bir şekilde yapılması gerektiğini ifade etti. George Floyd’un abisi Terrance Floyd da Minneapolis’te kardeşinin öldürüldüğü yeri ziyaret etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu