• 17 Eki 2018 18:40 BM Suriye Özel Temsilcisi De Mistura görevi bırakıyor

  Suriye savaşına BM Suriye Özel Temsilcisi dayanmıyor. 7 yıllık savaşta 3. BM Temsilcisi olan Steffan de Mistura kasım sonunda görevi bırakacağını açıkladı.

  Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilciliği görevini 4 yıldan uzun süredir yürüten Steffan de Mistura, kişisel sebeplerden dolayı kasım ayı sonunda görevi bırakacağına dair BM Güvenlik Konseyi’ni bilgilendirdi.

  De Mistura’dan önce eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve deneyimli Cezayirli diplomat Lahdar Brahimi, Suriye savaşında BM adına arabuluculuk yapmaya çalışmıştı.

  BM’nin 40 küsur yıllık diplomatı, görevi bırakmadan önce, Suriye için yeni anayasa taslağı hazırlayacak komite konusunda uzlaşı sağlamak istediğini belirtti.

  Komitenin oluşumuyla ilgili Suriye hükümetinin itirazları olduğunu dile getiren İtalyan kökenli siyasetçi-diplomat, hükümetin ve muhalefetin 50’şer kişilik heyetleriyle Suriye Anayasa Komitesi’nde yer almaları konusunda anlaşma olduğunu, ama BM’nin Suriyeli uzmanlar, sivil toplum, bağımsızlar, aşiret liderleri ve kadınlardan oluşturduğu 50 kişilik heyetteki temsilcilere hükümetin itirazı olduğunu ifade etti.

  Suriye hükümetinden davet aldığını açıklayan De Mistura, Suriye Anayasa Komitesi meselesini görüşmek üzere gelecek hafta Şam’a gideceğini duyurdu.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 18:36 Caberi Ensari ile Katar Dışişleri Bakanı Yemen ve Suriye’yi görüştü

  İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Özel Müsteşarı Hüseyin Caberi Ensari ile Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Al-i Sani, Yemen ve Suriye ile ilgili konuları ele aldılar.

  İRNA’nın haberine göre, İran Dışişleri Bakanlığı Siyasi İşler Özel Müsteşarı Hüseyin Caberi Ensari Katar’da bu ülke dışişleri bakanı ile yaptığı görüşmede, ikili ilişkiler, son bölgesel gelişmeler ve Suriye ve Yemen krizlerinin siyasi çözüm çabalarını masaya yatırdı.

  Caberi Ensari dün Umman Dışişleri Bakanı Yusuf Bin Alevi ile Maskat’ta bir araya gelerek, Suudi Arabistan’ın Yemen’e karşı savaşa son vermek için diplomatik çabaları görüşmüştü.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 18:34 İşgal rejiminin Gazze’ye hava saldırısında bir Filistinli şehit oldu

  İşgal ordusu Gazze Şeridi’ne düzenlediği hava saldırılarına bu sabah yeniden başladı ve saldırılarda bir Filistinli şehit oldu.
  Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri, işgal ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Lahiya’nın kuzeyinde bir grup genci hedef aldığını, saldırıda bir gencin şehit olduğunu ve gençlerden bazılarının da yaralandığını bildirdi.

  Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal ordusunun bu sabah Gazze Şeridi’nin kuzeyine düzenlediği saldırıda şehit düşen gencin 25 yaşındaki Naci Ez-Zeanin olduğunu açıkladı.

  Bu arada, işgal ordusu sözcüsü, işgal güçlerinin Gazze Şeridi’nde 20 hedefe hava saldırısı düzenlediğini, Bi’r Es-Seba’ya yapılan füze saldırısından İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın sorumlu olduğunu ve işgal ordusunun saldırılarının henüz sona ermediğini söyledi.

  İşgal ordusunun yayınladığı bildirinin ardından işgal ordusu uçaklarının Gazze Şeridi’nin güneyindeki Han Yunus kentinin doğusunda bir tarım alanına iki kez saldırı düzenlediği bildirildi.

  İşgal ordusu uçakları bu sabah erken saatlerde Gazze kentinin güneyindeki Ebu Cerad, Deir El-Belah’ın batısındaki Et-Tel, Beyt Lahiya’nın batısındaki El-Vaha alanları ile Gazze kentinin doğusundaki Ez-Zeytun Mahallesi’nde bir alanı, Han Yunus’taki bir tarlayı ve Rafah’taki bir alanı hedef almıştı.

  Filistin Sağlık Bakanlığı, Rafah’a düzenlenen saldırıda üç kişinin yaralandığını, Gazze Şeridi’nin orta kesimini hedef alan saldırılarda ise ölen ya da yaralanan olmadığını açıklamıştı.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 18:32 Nebih Berri: İran her daim Lübnan’ın hamisi olmuştur

  Lübnan Meclisi Başkanı Nebih Berri, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen 139. Uluslararası Parlamentolar Birliği IPU zirvesinin kulisinde görüştüğü İran’ın parlamenter heyetine, İran İslam Cumhuriyeti özellikle siyonist düşman ve terörle mücadele başta olmak üzere tüm alanlarda her daim Lübnan’ın hamisi olduğunu belirtti.

  Görüşmede Nebih Berri İran İslam Cumhuriyeti’nin Lübnan’da direnişe ve bu ülkenin vahdeti ve bağımsızlığına verdiği destekten ötürü şükranlarını sundu.

  Suriye meselesine işaret eden Lübnan Meclis Başkanı Berri, Suriye ve Irak’ta güvenliğin sağlanması Lübnan’a da güvenlik armağan ettiğini ve Filistin milletini de kendi topraklarını ve haklarını geri alma konusunda ümitvar ettiğini vurguladı.

  Görüşmede İranlı parlamenter heyetin Başkanı Fatıma Hüseyni de İran ve Lübnan ilişkilerini iyi niteledi ve Nebih Berri’nin Lübnan ve bölge meselelerinin çözümü için sarfettiği çabaları takdirle karşıladıklarını ifade etti.

  139. Uluslararası Parlamentolar Birliği IPU zirvesi 14 – 18 Ekim 2018 tarihlerinde Cenevre’de düzenleniyor.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 18:29 BAE, Yemenliler’e suikast için Amerikalı unsurları kiraladı

  Amerikan BuzzFeed sitesi dün duyurduğu haberde, BAE’nin Yemen’in siyasi liderlerine yönelik suikast için emekli Amerikalı askerleri kiraladığını belirtti.

  Buzz Feed’in haberine göre, BAE’nin kiraladığı unsurlar uzun yıllar boyunca Amerikan ordusunda özel eğitimler görmüş eski ve deneyimli askerlerden oluşuyor.

  Buz Feed ayrıca, BAE ordusunun Batı başta olmak üzere yabancı danışmanların yardımıyla yönetildiğini, bu çerçevede Abu Dabi’nin Amerikan savunma firmaları ve emekli generallerine dev paralar ödediğini aktardı.

  Suudi Arabistan, ABD, BAE ve diğer birkaç ülkenin desteği ile, Mart 2015’ten beri Yemen’e saldırmakta ve bu ülkeye havadan karadan ve denizden abluka uygulamaktadır.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 14:40 Nuri Maliki: Irak, İran yaptırımlarına karşıdır

  Irak kanun devleti koalisyonu başkanı Nuri Maliki Amerika dışişleri bakanlığı yetkililerinden Andrew Peek ile yaptığı görüşmede, Irak’ın İran’a yönelik yaptırımlara karşı olduğunu ifade etti.

  İrna’nın bildirdiğine göre Irak kanun devleti koalisyonu başkanı Nuri Maliki yaptığı açıklamada, yaptırımların ilk başta çeşitli halk kesimlerini hedef aldığını belirtti.

  Maliki daha önce Amerika’nın 8 Mayıs tarihinde İran’a yönelik yaptırımlarını illegal nitelerken, Irak yönetimi ve dünya ülkelerini söz konusu yaptırımlara karşı durmaya çağırmıştı.

  Bilindiği gibi Amerika başkanı Donald Trump, geçen 8 Mayıs tarihinde Bercam nükleer anlaşmasından çıktıklarını kaydederken, İran karşıtı yaptırımların tekrar uygulanmasını karara bağladıklarını duyurdu.

  Trump’ın Bercam’dan çekilmesi ve İran’a karşı yaptırımların tekrar uygulanması dünya genelinde yoğun itirazları beraberinde getirmiş bulunuyor.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 14:38 Ahvaz’daki terör saldırının esas planlayıcısı öldürüldü

  İran Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada, Ahvaz kentindeki terör saldırısını planlayan IŞİD’li terörist Ebu Zehi’nin Irak’ın Diyala vilayetinde direniş güçlerince düzenlenen operasyonda öldürüldüğü belirtildi.

  İran Devrim Muhafızları’ndan yapılan açıklamada, Ahvaz kentindeki terör saldırısını planlayan teröristin de aralarında bulunduğu 5 IŞİD’li teröristin direniş güçleri tarafından Irak’ın Diyala kentinde öldürüldüğü bildirildi.

  İran’ın Ahvaz kentinde 22 Eylül’de yapılan bir askeri geçit terör saldırısı düzenlenmişti. Saldırıda onlarca kişi şehit düşmüş ve yaralanmıştı.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 14:36 Siyonist rejim savaş uçaklarından Gazze’ye saldırı

  Siyonist rejim savaş uçakları, Gazze şeridinin çeşitli bölgelerini bombardıman etti.

  Filsitin Enformasyon Merkezi’nin bildirdiğine göre Siyonist rejim savaş uçakları Gazze güneyinde ve ayrıca Refah kentinde Filistin Direniş gruplarının mevzilerini hedef aldı.

  Siyonist rejimin Gazze’ye saldırısı, Filsitin’li çocuklar okul yolundayken yapıldı ve söz konusu saldırılar Filsitin’li öğrencilerin dehşete kapılmasına yol açtı.

  Öte yandan Filsitinli direniş grupları Siyonistlerin saldırılarına misillemede bulunarak işgal topraklarının güney bölgelerine füzelerle hedef aldı.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 14:32 Irak’ta Suriye ile ortak sınırı açmak için düğmeye bastı

  Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmet Mahcup, Irak ve Suriye arasındaki ortak sınırı açmak istediklerini açıkladı.

  Konu ile ilgili bir açıklama yapan Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mahcup, ortak sınırın açılması hem Irak ve hem Suriye’nin lehine olacağını belirtti.

  Sözcü Mahcup, bu bağlamda Irak’tan üst düzey bir heyetin yakında Suriye’yi ziyaret edeceğini ifade etti.

  Irak yönetiminin bu kararı, geçen gün Ürdün yönetimi Suriye ile ortak sınırını açma kararının ardından aldı.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 14:29 İran, terörizmle mücadelede ön cephede yer almaktadır

  İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu sözcüsü Ali Necefi Khoshroudi, İran’ın terörizmin kurbanı olarak terörle mücadelenin ön cephesinde yer aldığını ve bunun için bedel de ödediğini söyledi.

  Cenevre’de düzenlenen Meclisler arası toplantıda Uluslararası Barış ve Güvenlik Komitesi toplantısında bir konuşma yapan Khoshroudi, ‘’Bugün terörizm ve radikalizmle mücadelede alınacak en önemli tutumlardan biri savunma ve önleyici tedbirlerdir’’ dedi.

  Ahvaz kentinde geçen günlerde gerçekleşen terör olayı ve geçen sene IŞİD’in İslami Şura Meclisine düzenlediği saldırıya değinen Khoshroudi, ‘’Tüm bu olaylara rağmen İran’ın terörizm ve radikalizmle mücadele azminde bir halele gelmemektedir ve bir bu konuyu güvenlik ve diplomasi tedbirler çerçevesinde izliyoruz’’ dedi.

  Günümüz dünyasının girift gelişmelere şahit olduğunu ifade eden Khoshroudi, bu sorunlardan birinin terörizm ve radikalizmin gelişmesi olduğunu belirterek, ülkelerin parlamentolarının kanunlar çıkararak terörizm ve radikalizmle mücadelede etkili rol ifa edebileceklerini belirtti.

  ****************************************************************************************************
 • 17 Eki 2018 11:43 Suriye, Netenyahu’nun tahtını sallıyor

  İsrail’in senaryosu başarısız oldu. İsrail’in güneyden kuzeye birçok cephede savaşa girmesinden korkan İsrailliler endişelerini dile getirmeye başladılar.

  YDH-Lübnan’ın Neşra haber ajansı, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun Suriye karşıtı politikalarındaki başarısızlığının iç kamuoyuna yönelik yansımalarını analiz etti.

  İsrail’de Başbakan Benjamin Netenyahu’yu istifaya çağıran sesler giderek artmaya başladı.

  İsraillilerin İsrail halkını da kendisiyle beraber yok etmeden önce bir an evvel Netenyahu’nun değişmesini talep etmelerinin ardından İsrailli gazetecilerin ve düşünürlerin konuyla ilgili kaleme aldıkları değerlendirmeler durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

  Öncelikle belirtmeliyiz ki; bu Suriye’nin laneti… Netenyahu Suriye’de kökten bir değişimi destekledi.

  Ona göre Şam’daki rejim değişecek, yerine gelen siyasi yönetime ise İsrail’le iyi bir ilişki kurması dayatılacak ve böylece ‘Yüzyılın Anlaşması’ yolunda Suriye de İsrail tarafında yer alacaktı.

  Bunun için vaktini ve Golan’da askeri gücünü harcayan, silahlı güçleri Şam yönetimine karşı kışkırtan, onlara yardım ve sağlık hizmeti sağlayan, Tel Aviv rejimi ve Suriye’de sözde yönetimi devralacak olan muhalefet arasında stratejik bir ilişki tesis eden, birbirlerinden korkan gruplar haline gelmelerini sağlayarak böylece İsrail’den yardım istemeye mecbur kalmalarını planlayan İsrail Başbakanı bu bahsi kaybetti.

  Süveyda’daki Dürzilerin Suriye toplumundan bağımsız değerlendirilmesini onaylayan Netenyahu Knesset’taki Dürzi vekiller aracılığıyla onlara çeşitli imkanların sunulmasını sağlamış, benzeri bir çok hamle ortaya koyarak Suriye’de etnik kavganın büyümesi ve böylece Suriye’den bağımsız oluşumların tesis edilmesinin sağlanması üzerine çalışmıştı.

  İsrail’in senaryosu başarısız oldu. İsrail’in güneyden kuzeye birçok cephede savaşa girmesinden korkan İsrailliler endişelerini dile getirmeye başladılar.

  İsrail’in en meşhur gazetelerinde İsrailli yazarlar tarafından kaleme alınan yazılarda bu durum açıkça görülüyor:

  “Netenyahu yönetimi güvenlik alanında çok hata yaptı: BM’deki konuşma, güneyde Gazze’yle girilen savaşta ortaya konulan büyük başarısızlık, kuzeyde İran’ın konuşlanması ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le olan ilişkisi sayesinde el altından Suriye’ye S-300 füzelerini aktaracak kadar ileri gitmesi…”

  İran’ın Rusya ile İsrail karşısında işbirliği içerisine girmesi İsrailliler açısından olumludur. Evet, Tahran ve Moskova güvenilir bir ittifak değiller belki ya da İsrail’e karşı ortak bir savaşa girmeye hazırlanmıyorlar. Ancak Netenyahu’nun İran-Körfez krizinde Moskova’nın düşmanlarıyla anlaşma yapmış olması İran ve Rusya’nın stratejik alanlarda yakınlaşmasında etken oldu.

  Netenyahu hayal kırıklığına uğradı. İsrail’in Suriye’yi vurma planları suya düştü. Şam yönetimi, yıkılmayarak ve müttefiklerinden aldığı destekle dengeleri yerinden oynattı.

  Rusya yönetimi tarafından Suriye ya da Lübnan hava sahasına ulaşmadan İsrail uçaklarını hedef alabilecek özellikteki hava savunma sistemi ile güçlendirildi.

  İsrailliler başbakanlarının dış politikada başarısız olduğunun, Suriye’nin planlananın aksine krizi atlattığının, Suriye’nin Netenyahu’yu yenilgiye uğrattığının ve tahtını salladığının farkındalar…

  İsrail halkı açısından daha da önemli olan, Netenyahu’nun dış politikada ortaya koyduğu başarısızlık, içerideki meselelerin de gün yüzüne çıkmasına sebep oldu.

  Bu yüzden İsrail’de hakkında çeşitli soruşturmaların devam ettiği Netenyahu’nun istifasını isteyen sesler giderek artıyor.

  Bir yandan Netenyahu’nun eşinin yargılandığı davanın da devam ediyor olması İsrail’de Netenyahu’ya istifa çağrılarının artmasına sebep oldu.

  Netenyahu siyasi geleceğini tamamıyla bitirecek olan bu iç krizden kaçmayı mı tercih edecek? Girilecek olan herhangi bir savaşın kazanılması prestijini kurtarmasına yetecek olabilir.

  Ancak Tel Aviv şu anda nerede savaşa girerse girsin İsrail’in her tarafına uzanan füzeler ve Rusya’nın verdiği S-300 füzelerinin savunma gücü sayesinde cehenneme dönecektir.

  Tüm bunlar gösteriyor ki, Netenyahu kaybetti. Bu denkleme göre “Yüzyılın Anlaşması” da Filistinlilerin hiçbiri yenilgiyi kabul etmeyeceklerine göre düşmüş oldu.”

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git