• 13 Ara 2018 22:44 BM: 2019’da 250 bin Suriyeli ülkesine dönebilir

  Birleşmiş Milletler, 2019 yılında 250 bin Suriyeli sığınmacının ülkesine döneceğini tahmin ediyor. BM ayrıca sığınmacıları ağırlayan ülkelerin desteklenmesi için 5,5 milyar dolarlık bağış çağrısı yaptı.

  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) 2019 yılında 250 bin Suriyelinin ülkesine geri döneceğini tahmin ettiğini açıkladı. BMMYK’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika direktörü Amin Awad, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, “Bu sayı, (sığınmacıların) dönmelerini engelleyen unsurları ortadan kaldırma hızımıza göre artabilir de azalabilir de” ifadesini kullandı.

  DW’nin aktardığına göre Awad, sığınmacıların geri dönmelerinin önündeki en büyük engelin, kendilerine ve sahip oldukları mülklere dair resmi belgeleri elde edememeleri olduğunu belirtti.

  BM yetkilisi, “Bu engellerin dışında, zorunlu askerlik çağrısına uymama ya da ordudayken saf değiştirme gibi durumlara ilişkin af konuları var” diye ekledi. Awad, sığınmacıların ülkelerine dönmesinin sağlanması için Suriye’de hem yerleşim hem de tarım alanlarındaki mayın ve patlamamış mühimmatın temizlenmesi gerektiğini de söyledi.

  “Şu an genel anlamda savaş sona erdi. İdlib dâhil birkaç yer hariç. Orada da bildiğiniz üzere müzakere edilmiş bir ateşkes ve çatışmasızlık bölgesi var” açıklamasında bulunan Awad, “Suriye’deki durum düzeldikçe, sığınmacıların bir bölümü evlerine dönüyor” dedi.

  Bu yıl şu ana kadar yaklaşık 37 bin sığınmacının Suriye’ye döndüğünü söyleyen Awad, bu kişilerin gittiği vilayetlerin başında Dera, Şam ve Humus’un geldiğini ifade etti.

  Yaklaşık 5,6 milyon Suriyeli sığınmacının ise hâlen Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’da yaşadığını belirten BM yetkilisi, bu sayıya yurt dışında doğan 1 milyon Suriyeli çocuğun da dâhil olduğunu ifade etti. Söz konusu çocukların doğum belgeleri Şam yönetimi tarafından da tanınmıştı.

  5.5 MİLYAR DOLARLIK BAĞIŞ İHTİYACI

  BM, milyonlarca sığınmacıyı ağırlayan Türkiye, Ürdün, Lübnan, Irak ve Mısır’a mali destek sağlanması amacıyla 5,5 milyar dolar bağış toplanması gerektiğini de açıkladı. BM, “Bölgesel Mülteci ve Toparlanma Planı” kapsamında toplanması amaçlanan bağışa büyük oranda, Suriyeli sığınmacılara sağlık hizmeti, su, gıda ve eğitim desteği verilmesi için ihtiyaç olduğunu belirtti. Plan dâhilinde yapılacak yardımdan, ev sahibi ülkelerin Suriye krizinden etkilenen vatandaşları da yararlanacak. Bu kapsamda 3,9 milyon insan bulunduğu açıklandı.

  Bahsi geçen ülkelerin, Suriye krizinin başından beri geniş kitleler hâlindeki sığınmacıları ağırlayarak “inanılmaz bir cömertlik” gösterdiği belirtilen BM açıklamasında, bu durumun ev sahibi ülkelerin kamu hizmetleri ve “gelişim eğrileri” açısından da yük getirdiği ifade edildi.

  BMMYK’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika direktörü Awad, bu ülkelerdeki Suriyelilerin durumuyla ilgili, “Sürgünde kaldıkları süre uzadıkça, yaşam standartları kötüleşti. Aldıkları borçlarla ayakta kalıyorlar. Ve yüzde 70-80’i açlık sınırının altında yaşıyor” dedi.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 22:37 İmam Ali Hamaney: ABD’nin İran’da iç savaş planı olabilir

  İmam Ali Hamaney, ABD’nin gelecek yıl İran’da iç savaş çıkarma planı olabileceğine karşı uyarıda bulundu.

  İran devlet televizyonuna göre, İran-Irak savaşı ve Suriye’deki çatışmalarda hayatını kaybeden askerlerin ailelerine hitaben yaptığı konuşmada İmam Ali Hamaney, “Herkes dikkatli olsun. ABD 2019 yılı için bir plan hazırlamış olabilir” dedi.

  ABD’nin son 2 yılda İran’a yönelik baskılarını arttırdığına işaret eden İmam Ali Hamaney, “ABD, ekonomik yaptırım ve güvenlik sorunlarıyla İran’da ayrılıklara yol açarak iç savaş çıkarmayı planlıyor” ifadelerini kullandı.

  ‘AMERİKALILAR HİLE YAPIYOR OLABİLİR’

  Washington’ın bu yılın başında, “İran rejimi 40’ıncı kuruluş yılını görmeyecek. Bu yaz İran için sıcak geçecek” yönündeki açıklamalarını hatırlatan İmam Ali Hamaney, “Geçen yaz en huzurlu yazlardan biri oldu. İran halkı hazırlıklı olmalıdır. Amerikalılar hile yapıyor olabilir. 2018 deyip, 2019’da ortalığı karıştırmaya çalışabilirler” açıklamasında bulundu.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 22:33 İdlib’de El Kaide bağlantılı örgütün lideri öldürüldü

  Suriye’nin İdlib kentinde El Kaide bağlantılı Ensar el Tevhid örgütünün lideri Ebu Bekir el Tunusi suikast sonucu öldürüldü. Son 4 ayda Suriye’nin kuzeyindeki terörist örgütlerden 345 komutan ve militan suikast sonucu öldürüldü.

  ÖSO kaynaklarından edinilen bilgilere göre El Kaide bağlantılı Ensar el Tevhid örgütünün lideri Ebu Bekir El Tunusi, İdlib’in Dana kasabasında evinin önünde suikast sonucu öldürüldü. Evinin önünde ağır otomatik silahla taranan Tunusi, vurulduğu yerde öldü.

  Tunus asıllı olan ve 5 yıl önce Tunus’tan Suriye’ye gelerek Suriye ordusuna karşı savaşan örgütün lideri Tunusi, Halep ve İdlib bölgesinde Suriye ordusuna ve Alevi sivillere yönelik kanlı saldırılar gerçekleştirmişti. Örgüt, İdlib’in Fua ve Keferya kasabasında 4 yıldır kuşatma altında kalan sivillere ağır silahlarla saldırılar düzenliyordu.

  Tunusi’nin suikastını hiçbir örgüt veya güç üstlenilmedi.

  SON 4 AYDA 345 KOMUTAN VE MİLİTAN ÖLDÜRÜLDÜ

  Suriye’de son 4 ayda komutanı en çok öldürülenler ise El Nusra’nın öncülük ettiği Heyeti Tahriri Şam örgütünden oldu. Son 4 ayda HTŞ’nin 98 komutanı suikast sonucu öldürüldü.

  Feylak el Şam, Ahrar-uş Şam ve Türkistan İslam Partisi örgütü gibi diğer terörist örgütler ve ÖSO grupların komutanları da zaman zaman suikast sonucu öldürülüyorlar.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 22:27 Netanyahu: Suudi Arabistan’da istikrar bozulursa, tüm dünyada istikrar bozulur

  İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili soru üzerine, “İstanbul’da yaşananlar korkunç… Ama Suudi Arabistan’da istikrar bozulursa sadece Ortadoğu’da değil tüm dünyada istikrar bozulur” açıklamasında bulundu.

  İsrail Basın Ofisinin yabancı basın mensupları için düzenlediği yeni yıl buluşmasında konuşan Netanyahu, gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulundu.

  Netanyahu, İran’ın Suriye’ye İsrail’in tamamını vurabilecek kapasiteye sahip füzeleri getirmeye çalışmakla suçlarken, Tahran yönetiminin İsrail’i yok etmek istediğini iddia etti.

  İsrail ordusunun şu anda dünyada İran güçlerine karşı koyan tek ordu olduğunu söyleyen Netanyahu, “Bizim politikamız kötü şeyleri ufakken durdurmak üzerine kurulu. İran ile Suriye’de doğrudan mücadele edeceğiz. Kendimizi korumak için ne gerekiyorsa yapacağız.” ifadelerini kullandı.

  Bir gazetecinin, 2 Ekim’de ülkesinin İstanbul konsolosluğunda öldürülen Suudi gazeteci Kaşıkçı cinayetine yönelik sorusuna cevap veren Netanyahu, “İstanbul’da yaşananlar korkunç. Her ülke bu konuyla ilgili ne yapacağına karar vermeli ama Suudi Arabistan’da istikrar bozulursa sadece Ortadoğu’da değil tüm dünyada istikrar bozulur.” diyerek Suudi Arabistan’ı savundu.

  Netanyahu, 2 Kasım’da “Balkan İşbirliği Konseyi” için geldiği Bulgaristan’ın Varna kentinde Kaşıkçı cinayetiyle ilgili ilk kez konuşmuş ve benzer ifadelerle Suudi Arabistan’ı savunmuştu. İsrail Başbakanı, “İstanbul’daki konsoloslukta yaşananlar korkunç ama Suudi Arabistan’ın da istikrarı devam etmeli.” demişti.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 22:16 Rakka’da IŞİD kurbanı 500 kişiye ait toplu mezarlar bulundu

  Suriye’nin Rakka kentinde IŞİD’in öldürdükleri insanlara ait toplu mezarlar bulundu. Sputnik’e konuşan Rakka Sivil Meclisi Eşbaşkanı Ebdulselam Hevsorik, Rakka’da IŞİD kurbanı 500 kişiye ait 2 toplu mezar bulduklarını belirterek, Rakka’nın birçok yerinde halen bir sürü toplu mezar olduğunu söyledi.

  Edinilen bilgilere göre Suriye’de geçen seneye kadar IŞİD’in sözde başkenti olarak bilinen Rakka kentinde binlerce kişiye ait toplu mezarlar bulundu. IŞİD kurbanlarına ait toplu mezarlar kentin birçok yerinde bulunurken, toplu mezarlara gömülenlerin çoğunun sivil insanlar olduğu öğrenildi. Rakka’nın Panaroma bölgesinde halen binlerce kişiye ait toplu mezarların olduğu belirtiliyor. Panaroma bölgesinde 3 ay önce de 2600 kişiye ait toplu mezarlar bulunmuştu.

  Sputnik’e konuşan Rakka Sivil Meclisi Eşbaşkanı Ebdulselam Hevsorik, Rakka’da IŞİD kurbanı 500 kişiye ait 2 toplu mezar bulduklarını belirterek, şöyle konuştu:

  ‘DAHA ÖNCE DE 2600 SİVİLE AİT TOPLU MEZARLAR BULUNMUŞTU’

  “Rakka’nın bir sürü yerinde toplu mezarlar buluyoruz. Yeni 2 toplu mezar bulduk. Rakka’da halen bir sürü yerde IŞİD cenazeleri de vardır. Panaroma bölgesinde yeni bir toplu mezar bulduk. Panorama bölgesinde 500 kişiye ait bir toplu mezar bulduk. Daha önce de 2600 sivile ait toplu mezarlar bulduk.”

  Suriye ve Irak’ta binlerce sivili katleden IŞİD, katlettikleri insanları toplu mezarlara gömüyordu.

  Rakka kenti geçen sene Ekim ayında Türkiye’nin PKK’nın Suriye kolu olarak tanımladığı ve YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) tarafından IŞİD’in elinden alınmıştı.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 22:05 Celal Talabani’nin müşaviri: İran, IŞİD ile mücadele ve Irak’a yardımda öncüydü

  Emekli general ve Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talibani’nin müşaviri vefik El Samerai, İran’ın IŞİD ile mücadele ve Irak’a yardımda önce ülke olduğunu söyledi.

  Samerai, Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, İran’ın Irak’ın yanında IŞİD aleyhine operasyon düzenleyen ilk ülke olduğunu söyledi.

  Samerai, IŞİD saldırılarında İran’ın Irak için en büyük silah temin eden ülke olduğunu ve IŞİD aleyhine ilk hava operasyonunu da İran’ın düzenlediğini ifade etti.

  Belirli ülke ismi vermeyen Samerai, ‘’IŞİD savaşının bir grup veya terörist grubun planı olduğunu düşünmemeliyiz. Konu bu örgütlerin ötesindeydi. Bu alanda geniş çaplı stratejik planlama yapılmıştı. Silah, lojistik destek yüksek oranda mevduttu ve medya ile psikolojik savaş desteği de üst düzeyde vardı. ‘’ dedi.

  ‘’IŞİD’in Irak aleyhindeki savaşı aslında tekfirci grupların katıldığı ve Irak’ı viraneye çevirmek için yapılan büyük bir komploydu’’ diyen Samerai, bu yalanı bu komployu düzenleyenler ve uygulayanlar ve IŞİD’i yaratanların ortaya attığını söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 22:02 Fransa: KOEP’in yok olacağının bedelini hepimiz öderiz

  Fransa’nın BM Temsilcisi Fransua De Latre, BMGK oturumunda Kapsamlı Ortak Eylem Planının(KOEP) önemine değinerek, anlaşmanın yok olmasının geriye atılmış ciddi bir adım olacağını ve bunun bedelini herkesin ödeyeceğini söyledi.

  De Latre, KOEP’in son yıllarda nükleer silahların yasaklanmasındaki en önemli başarı olduğunu belirterek bu anlaşmaya hiçbir alternatifin olmadığını söyledi.

  KOEP anlaşmasından sonra BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan 2231 nolu karara değinen Fransız temsilci bu kararın konsey üyelerinin tamamı tarafından desteklendiğini söyledi.

  Amerika’nın KOPEP’ten ayrılmasından dolayı üzüntüsünü dile getiren De Latre, Beyaz Sarayın yaptıklarının sonuçları ile ilgili ikazda bulundu.

  İran’ın KOEP’e bağlılığının 13 kez Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu tarafından onaylandığını ifade eden De Latre, İran’ın taahhütlerine bağlı kaldığı sürece Fransa’nın da taahhütlerine bağlı kalacağını söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 21:58 ABD’de askeri eğitim uçağı düştü

  ABD’nin Hawaii Adası açıklarında eğitim uçuşu yapan askeri uçak düştü.

  ABD’nin Hawaii Adası açıklarında eğitim uçuşu yapan askeri uçak bilinmeyen bir nedenle denize çakıldı. Uçağın 47 yaşındaki pilotu çarpışma öncesinde atlayarak kurtuldu fakat ağır yaralandı.

  Sahil güvenlik ekipleri tarafından kurtarılan pilot hastaneye kaldırıldı. Yetkililer kimliği açıklanmayan pilotun sağlık durumunun iyiye gittiğini belirtti.

  Kazanın ardından eğitim uçuşlarına bir süre ara verildi.

  Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 21:52 Ramallah’ta Direnişçiler 3 Siyonist askeri öldürdü

  Batı Şeria’da Dün Şehid Edilen 2 Filistinli Direnişçinin İntikamının Alınacağının Ardından Az Önce Batı Şeriaya Bağlı Ramallah Şehrinde Yer Alan Ofra Yahudi Yerleşim Yeri Yakınında Aracından İnen Bir Direnişçi Yol Kenarında Bekleyen Siyonist Askerlerin Üzerine Ateş Açtı.

  Saldırıda 3 Siyonist Askerin Öldüğü, 2 Siyonist Askerin İse Ağır Yaralı Olarak Hastaneye Kaldırıldığı Kaydedildi. Saldırıyı Gerçekleştiren Direnişçinin Olay Yerinden Kaçtığı İfade Edildi.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 21:50 İşgalci İsrail ordusu Ramallah’ın giriş çıkışlarını kapattı

  Siyonist İsrail ordusu, bölgede İsraillilere yönelik silahlı saldırı sonrası işgal altındaki Batı Şeria’nın Ramallah kentinin giriş çıkışlarını askeri kontrol noktalarıyla kapattı.

  Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail askerleri Ramallah’ın girişindeki Beyt-İl kontrol noktasını trafik akışına kapattı.

  İsrail güçlerinin Bir-Zeit ve Ayn Sina beldelerinden Ramallah’a giden yolları da kapattığı belirtildi.

  Öte yandan, İsrail askerlerinin Ramallah’a bağlı mahallelere baskın düzenlediği ve El-Bire beldesinde de halkı aramadan geçirdiği kaydedildi.

  İsrail basınında yer alan haberlerde, Ramallah yakınlarındaki yasa dışı Ofra Yahudi yerleşim yeri yakınında aracından inen bir saldırganın yol kenarında bekleyenlerin üzerine ateş açması sonucu 2 İsraillinin öldüğü, 2 İsraillinin ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı kaydedilmişti.

  Ofra Yahudi yerleşim birimi yakınında 9 Aralık akşamı da durakta bekleyenlerin üzerine hareket halindeki bir araçtan ateş açılması sonucu biri ağır 6 İsrailli yaralanmıştı.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 21:48 İran’daki Çabahar terör saldırısıyla ilgili 12 kişi yakalandı

  İran Polis Teşkilatı Komutan Vekili General Eyyub Süleymani, ülkenin güneydoğusundaki Çabahar saldırısı ile ilgili 12 kişinin yakalandığını duyurdu.

  Çabahar’da 6 aralıkta düzenlenen terör saldırısı sonucu 2 kişi şehit olurken çocuk ve kadın dahil 42 vatandaş yaralandı. Saldırıyı gerçekleştiren terörist de etkisiz hale getirildi.

  Komutan Süleymani saldırı hakkında bugün yaptığı açıklamada, Çabahar saldırısının yurt içindeki tüm faillerinin yakalandığını belirtti.

  General Süleyamani polisin, saldırının dışarıda bulunan azmettiricilerin yakalanması için girişimlerinin sürdüğünü kaydetti

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 21:45 Suriye ordusu, Ürdün sınırında karadan havaya füzeler buldu

  Suriye ordusunun Dera’da Ürdün sınırına birkaç metre mesafedeki kaya tünelleri içinde 20 adet karadan havaya füze bulduğu belirtildi.

  Sputnik’e konuşan Suriyeli bir askeri kaynağın açıklamasına göre Suriyeli birlikler, Dera’da Ürdün sınırına birkaç metre mesafedeki kaya tünelleri içinde 20 karadan havaya füze tespit etti.

  Son bir ay içinde Suriye’nin güneyinde düzenli olarak farklı terör örgütlerine ait silah depoları bulunduğunu kaydeden kaynak, bölgede sürekli füzeler, çeşitli otomatik tüfekler, el bombaları, havan mermileri, uydu iletişim cihazları ve benzeri bulunduğunu ifade etti.

  Dera’nın Nava yerleşiminde dün İsrail’e ait Law füzeleri, Malyutka tanksavar füzeleri, DŞK otomatik tüfekleri, çok sayıda mermi, RPG havan topları, bombalar, mayınlar, gece görüş gözlükleri, Steyr tüfekleri ile büyük miktarda dinamit ele geçirilmişti.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 21:43 Irak-Suriye sınırında tespit edilen toplu mezarlarda 900 ceset bulundu

  Irak-Suriye sınırlarında terör örgütü DEAŞ’ın katlettiği 900 kişinin gömüldüğü 7 yeni toplu mezar bulundu.

  Irak’ın Anbar ilindeki Haşdi Aşairi Güçleri Komutanı Şeyh Katari el Semersed, Irak’ın el-Kaim bölgesine yakın Suriye’nin Bukemal bölgesinde içinde 7 toplu mezar bulunduğunu açıkladı. El Semersed, toplu mezarlarda yaklaşık 900 cesedin olduğunu da ifade etti. El Semersed, cesetlerinin çoğunun terör örgütü DEAŞ tarafından kaçırılan Iraklılara ait olduğunu söyledi.

  Suriye Resmi Haber Ajansı Sana ise söz konusu toplu mezardan çıkarılan 101 cesedin işkenceye maruz kalarak öldürüldüklerinin tespit edildiğini duyurdu.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 21:40 2 siyonisti bıçakla yaralayan Filistinli genç şehid edildi

  İşgal güçleri bugün (13 Aralık Perşembe) Kudüs kentinde Filistinli bir genci şehit etti. Ramallah’taki Filistin Sağlık Bakanlığı da haberi doğruladı.

  Filistin Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili yayınladığı bildiride, sivil irtibat biriminin Kudüs kentinde Filistinli bir gencin işgal güçlerinin açtığı ateşle şehit olduğu bilgisini ilettiğini açıkladı.

  Bakanlık şehit gencin kimliği hakkında herhangi bir bilgi vermezken, yerel kaynaklar şehit gencin Kalendiya Kampı sakinlerinden Mecid Cemal Mutayr olduğunu ifade etti.

  Kaynaklar, işgal güçlerinin iki işgal askerini bıçaklayan Mutayr’a ateş açtığını ve yaralı genci yerde 40 dakika bekleterek kan kaybından ölmesini sağladığını bildirdi.

  Kalendiya Kampı’ndaki camilerin bu sabah hoparlörlerle yaptığı duyuruda Mutayr’ın şehit olduğu ilan edildi.

  İşgal rejimi radyosu, Kudüs’ün Eski Belde semtindeki El-Vad Caddesi’nde bir Filistinlinin İsraillilere saldırdığını ve iki İsrailliyi yaraladığını açıklamıştı.

  Haberde, iki polisten birinin orta derecede, birinin hafif yaralandığı, eylemci gencin ise ateş açılarak etkisiz hale getirildiği belirtildi.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 12:37 İran: İstersek uranyumu yüzde 20 zenginleştirmeye yeniden başlarız

  İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, engellerin İran’ın barışçı nükleer çalışmalarında bir engel olmadığını belirterek, ‘Eğer sistem isterse yeniden uranyumunu yüzde 20 zenginleştirme çalışmalarına başlar’ dedi.

  İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi, salı günü Şehit Ali Muhammedi (Fordu) nükleer tesisini ziyaret etti ve bu tesislerde elde edilen son gelişmeleri yakından inceledi.

  Salihi, nükleer alanda bazı kısıtlamaları kabul etmelerinin İran’ın zenginleştirme faaliyetlerinin önünde bir engel olmadığını belirterek, istediğimiz her anda yeniden uranyumu yüzde 20 oranında zenginleştirme faaliyetlerine başlayabiliriz’ dedi.

  Salihi, Avrupa’nın İran’la nükleer alandaki işbirliğinden umutlu olduklarını belirterek, ”ABD’nin anlaşmadan çıkmasından sonra Avrupalıların anlaşma çerçevesinde kendi yükümlülüklerini yerine getirebileceklerine inandıklarını’ söyledi.

  İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, “İran blof yapmıyor ve karşı taraf anlaşmaya bağlı kalmazsa İran istediği anda ve istediği miktarda uranyum zenginleştirme faaliyetlerine başlar ve bunu tekrarlıyoruz ve karşı tarafı da uyarıyoruz” dedi.

  Salihi ayrıca İran’ın enerji üretimi amacıyla iki nükleer santral daha kurma hazırlığında olduğunu ve bununla ilgili olarak 10 milyar dolar harcama yapacaklarını söyledi.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 12:34 Suriye’de İsrail yapımı Lov füzeleri ele geçirildi

  Suriyeli kaynaklar, Dera’da İsrail yapımı Lov füzelerinin ele geçirildiğini belirtti.

  El Ahd’ın bildirdiğine göre, Suriyeli güçler Dera’nın kuzey batısında içinde teröristlerden geriye kalan İsrail yapımı füzelerin de bulunduğu silah deposunu ele geçirdi.

  Öte yandan,Suriye’nin Azez kentinde bomba yüklü bir aracın infilak etmesi sonucu 20 kişinin öldüğü ve yaralandığı belirtildi.

  Bazı kaynaklar, patlama sonucu bir çocuğun öldüğü, 19 kişinin de yaralandığını belirttiler.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 12:32 Mike Pompeo: Arabistan İsrail’in güvenliğinin temininde ABD’nin müttefikidir

  Amerikan dışişleri bakanı Suudi Arabistan’ın terör rejimi İsrail’in güvenliğinin temininde ABD’nin önemli müttefiki olarak niteledi.

  Pompeo, dün Fox News haber kanalına verdiği röportajda, Arabistan kralının Amerika’nın önemli bir müttefiki olduğunu belirterek, Arabistan’ın, İsrail’in güvenliğinin sağlanmasında Amerika ve İsrail arasında işbirliğinde yer aldığını söyledi.

  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilişkisi bulunan 21 Suudi yetkiliye ABD tarafından uygulanan yaptırımın yeterli olduğunu savundu.

  “Fox ve Arkadaşlar” programında Pompeo’yu konuk eden program sunucusu Ainsley Earhardt, cinayetin vahşice işlendiğini ve birilerinin bedel ödemek zorunda olduğunu vurguladı.

  Pompeo buna karşılık, Kaşıkçı cinayetine karışan 21 Suudi yetkiliye uygulanan ABD’ye giriş yasağı ve ekonomik yaptırımın, Suudiler için yeterli bir ceza olduğunu savunarak, “Suudiler zaten bedelini ödedi.” ifadesini kullandı.

  Öte yandan, ABD’li senatörlerin, Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı sorumlu tutan açıklamalarına atıfta bulunan programın diğer sunucusu Brian Kilmeade, Pompeo’ya, “Bin Selman’ın gözlerinin içine bakarken bunu sen de biliyordun değil mi?” sorusunu yöneltmesi üzerine Pompeo, yorum yapmaktan kaçındı.

  Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın cinayet emrini verdiğine yönelik raporu sorulan Pompeo, eski başkanı olduğu CIA’yi yalanlayarak, bu konudaki bazı raporların doğru olmadığını ileri sürdü.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 12:18 ABD’li senatörler, Bin Selman’ın görevden alınması için çağrıda bulundular

  ABD’nin Güney Karolina senatörü Cumhuriyetçi Lindsey Graham, Suud Veliaht Prensi Muhammed bin Selman için “O şahıs, o kadar zehirli, o kadar lekeli, o kadar kusurlu ki orada bir değişiklik olmadan gelecekte Suudi Arabistan ile iş yapamayacağım” ifadelerini kullandı.

  Graham, New Jersey Senatörü Demokrat Bob Menendez ve New Hampshire senatörü Jeanne Shaheen’in de aralarında bulunduğu bir grup senatör Yemen’deki operasyonlar ve Suudi Muhalif Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin Suudi Arabistan’a yaptırım uygulamayı öngören yasa tasarısına ilişkin ortak basın toplantısı düzenledi.
  Toplantıda Graham’ın Suudi Arabistan’a ‘Selman’ı veliaht prenslikten uzaklaştırılması’ çağrısında bulunması dikkat çekti.

  Senatör Graham, “Suudi Arabistan’daki dostlarımıza sesleniyorum, işler değişmeden ABD Senatosu ile asla bir ilişkiniz olmayacak. O değişikliğin ne olduğunu tespit etmek de size kalmış. Bana göre şu anki işleyiş yürümüyor. Ülkeler ve şahıslar arasında ilişkiler vardır. O şahıs, Veliaht Prens o kadar zehirli o kadar lekeli, o kadar kusurlu ki orada bir değişiklik olmadan gelecekte Suudi Arabistan ile iş yapamayacağım” dedi.

  ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkinin yürümediğine dikkat çeken Graham, iki ülke arasındaki ilişkiyi ‘bir değerden ziyade bir yük’ olarak tanımladı.

  Senatör Menendez ise Yemen’deki insani kriz ve Kaşıkçı cinayetine ilişkin Suudi Arabistan’a yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarını Senato Dışilişkiler Komitesine sunduklarını söyledi.
  Menendez, bu tasarıyla Riyad’a ekonomik yaptırımlar uygulanmasını ve silah satışlarının durdurulmasını sağlayacaklarını ifade etti ve “Bu (yasa) sadece ABD müttefiki olduğunuz için birini fütursuzca öldüremeyeceklerine dair küresel bir mesaj gönderiyor” dedi.

  Tasarının ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkinin sonu olmayacağını belirten Menendez, “Suudi Arabistan’ın değişmesi gerektiğini söylüyoruz” diye konuştu.

  Diğer taraftan aynı toplantıda konuşan Shaheen ise, Yemen’de olup bitenlerin “kabul edilemez olduğunu” belirtti.

  Shaheen, “Bu bitmeyecek. Sorumlu olanlar hesap verecektir. Bu çift partili çaba devam edecek.” dedi.

  Ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın savaş yetkilerini kısıtlayacak ve ABD’nin Yemen’de Suud öncülüğündeki koalisyona verdiği desteğin durdurulmasını öngören yasa tasarısının genel kurulda tartışılması senatoda oylandı.

  Genel kurulda tartışılması 60’a karşı 39 oyla kabul edilen bu tasarının bugün genel kurulda oylanması bekleniyor.

  ****************************************************************************************************
 • 13 Ara 2018 12:15 Haley’den itiraf: Kaşıkçı cinayetininin sorumlusu Suudi yönetimi ve Veliaht Prens’tir

  ABD’nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetinden, “Suudi hükümetinin başı” olarak nitelendirdiği Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı sorumlu tuttu.

  “BM Daimi Temsilcisi” görevinden yıl sonunda ayrılacak olan Haley, NBC televizyonunda yaptığı açıklamada, Veliaht Prens’i cinayetin arkasında olmakla suçladı.

  Haley, ”(Kaşıkçı cinayetinin sorumlusu) Suudi yönetimi ve yönetimin başı Muhammed bin Selman’dır. Cezasız kalmamalılar, Suudilerle ciddi bir konuşma yapmamız lazım. Onlara buna göz yummayacağımızı ve bir daha bunun olmaması gerektiğini söylememiz lazım.” diye konuştu.

  Bundan sonra iki yönetimin ne yapacağını konuşması gerektiğini belirten Haley, ”Suudiler İran ile mücadelemizde ortağımız oldu ve bu çok önemli.” ifadesini kullandı.

  ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’in Muhammed bin Selman ile olan yakın ilişkisi sorulan Nikki Haley, ”Bu söylentiler hep dolaşıyor. Birçok ülkeyle ilişkimiz var ve amacımız bu ilişkileri daha da iyiye götürmek ama bu tarz şeyler olduğunda ise bir geri adım atıp, ilkelerimizden asla taviz vermememiz gerek.” değerlendirmesinde bulundu.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git