• 21 Eyl 2018 15:44 Teröristler İdlib mutabakatına karşı çıktı

  Türkiye ve Rusya’nın Sochi’de vardıkları İdlib mutabakatı bu bölgede bulunan teröristlerin muhalefeti ile karşılaştı.

  Tahrir-ul Şam heyeti elebaşılarından Ebu Fetih Fargali ve Ebu Mariye Kahtani ve Zeyd Attar bu mutabakata karşı olduklarını açıkladı.

  Açıklamada, kim silahını yere bırakırsa, kuşkusuz düşmandır, silah bırakmak dine ihanettir, ifadesi kullanıldı.

  Teröristler İdlib’de silah kazanacak koz olduğunu ve yürüttükleri sözde cihadın ve kurtuluşun tek güvencesi olduğunu belirtiyor.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Eyl 2018 15:43 İran’ın Beyrut Büyükelçiliği’ne saldırının zanlısı yakalandı

  Lübnan ordusu yürüttüğü istihbarat çalışması ile İran’ın Beyrut Büyükelçiliğine düzenlenen terör saldırısı ile bağlantısı bulunan bir zanlıyı yakaladı.

  2013 yılında düzenlenen terör saldırısında 26 kişi hayatını kaybetmiş, 140 kişi de yaralanmıştı.

  Lübnan ordusu Abdullah Azam adlı terör örgütünün müftüsü Bahaeddin Mahmut Hüceyr’i yürüttüğü istihbarat çalışması ile Lübnan’ın güneyinde Filistinli Ayn Halve mülteci kampında yakalamayı başardı.

  Hüceyr’in ayrıca tekfirci IŞİD terör örgütü ile ile işbirliği yaptığı ortaya çıktı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Eyl 2018 15:42 Gazze halkı ablukayı kırma cumasına hazırlanıyor

  Gazze bölgesinde binlerce Filistinli “Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü” faaliyetlerinin 26. Cuması için hazırlanıyor.

  Dönüş Yürüyüşleri Yüksek Ulusal Komitesi bugün “Ablukayı Kırma Cuması” gösterilerine geniş çaplı bir katılım olması için çağrı yaptı.

  Komitenin açıklamasında: “Halk güçlerimizin 2011 Kahire Anlaşması’nda belirlediği sınırlar çerçevesinde kapsamlı bir direniş stratejisine güvenilmesi zorunludur” ifadesine yer verildi.

  Bu arada siyonist işgal yönetimi ordusunun da Gazze ahalisinin gerçekleştirmeyi planladığı “Ablukayı Kırma Cuması” gösterilerine karşı müdahale amacıyla ek askeri birlikleri Gazze sınırına çağırdığı haber verildi.

  İçinde bulunduğumuz haftanın başından bu yana işgal güçlerinin 10 Filistinliyi şehit ettiği yüzlerce kişiyi de dönüş yürüyüşlerine katılmalarından dolayı yaraladığı ifade edildi.

  Büyük Dönüş Yürüyüşü geçtiğimiz 30 Mart tarihinde Toprak Günü münasebetiyle başlatılmış ve beş ayrı dönüş çadırı kurularak bu çadırların çevresinde geniş çaplı katılımlarla sürdürülmüştü.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Eyl 2018 15:42 Tahir En-Nunu: Dönüş yürüyüşleri üç zorluğu aştı

  Hamas’ın Siyasi Birim Başkanı İsmail Heniyye’nin müsteşarı Tahir En-Nunu işgal yönetiminin ve Filistin Yönetimi’nin Gazze’ye ablukayı ve yaptırımları ağırlaştırmalarının başarısızlıkla sonuçlanacağını ve Gazze’nin boğazını sıkma konusunda başarılı olamayacaklarını dile getirdi. Nunu, dönüş yürüyüşlerinin devam edeceğini ifade ederek bu yürüyüşlerin üç önemli zorluğu aştığını dile getirdi.

  Tahir En-Nunu, El-Aksa televizyon kanalından dün akşam (20 Eylül Perşembe) yayınlanan röportajında ablukayı kırma ve dönüş yürüyüşlerinin amaçlarını gerçekleştirinceye kadar devam edeceğini vurgulayarak, bu arada basından uzak bir şekilde bazı Arap ülkelerinin ve mutedil uluslararası organların gözetiminde ateşkes çabalarının da devam ettiğini söyledi.

  Nunu ablukanın kırılması maddelerinde herhangi bir tavizin veya yumuşamanın söz konusu olmayacağını hatırlatarak bütün gruplardan önce Filistin halkının kendi birleşik güçlü iradesiyle “Hayır, zalim ablukaya son” diyerek çıktığını belirtti.

  Nunu, işgal yönetiminin ve Filistin’deki bazı çevrelerin Gazze bölgesinde Filistin içi çelişkiler ve ihtilaflar çıkarmak için yürüttükleri çabaların başarısızlıkla sonuçlandığına dikkat çekti.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Eyl 2018 15:41

  İşgal zindanlarında tutulan esir Hıdır Adnan, son tutuklanmasından sonra başlattığı ve kesintisiz bir şekilde sürdürdüğü açlık grevinde yirminci gününe girdi.

  Şehitler ve Esirler İçin Kudüs Ruhu adlı kurum tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Esir Hıdır Adnan şiddet yoluyla tutuklu tutulmasına tepki amacıyla başlattığı açlık grevinde yirminci gününe girdi.”

  Kudüs Ruhu Kurumu, esirlerin haklarıyla ilgilenen kurumları ve Kızılhaç gibi uluslararası kuruluşları Filistinli esirleri bir şeylere zorlamak için başvurduğu baskı uygulamalarına ve bütün haklarını ayaklar altına almasına son vermesi için işgal rejimine baskı yapmaya çağırdı.

  Kurum yaptığı çağrıda işgal rejiminin esirlerin uluslararası anlaşmalar ve sözleşmeler tarafından güvence altına alınan bütün haklarını ayaklar altına aldığına dikkat çekti.

  İşgal rejimi Hıdır Adnan’ı son olarak 11 Aralık 2017 tarihinde tutukladı ve asılsız birtakım iddialara dayanan ithamlarda bulundu.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Eyl 2018 15:39 Nickolay Mladenov: Gazze her an patlayabilir

  BM Ortadoğu Barış Faaliyeti Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov Gazze’nin her an patlayabileceğine dikkat çekti ve bundan da uluslararası toplumun sorumlu olacağını dile getirdi.

  BM Özel Koordinatörü BM Güvenlik Konseyi’nin Filistin meselesiyle ilgili oturumunda yaptığı konuşmada İsrail’in Filistin topraklarında yasa dışı yahudi yerleşim merkezleri inşaatları projelerini sürdürmesinin barış fırsatlarını yok ettiğini ve gelecekte bir Filistin devleti kurulması konusundaki ümitleri de yok ettiğini ifade etti.

  Mladenov konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kalplerde bir ümit oluşturmamız, karşı karşıya olduğumuz önü kapatılmış yolu aşmaya çalışmamız ve tarafları İsrail işgaline son verecek bir anlam taşıyan masanın etrafında yeniden bir araya getirmemiz gerekir” dedi.

  Mladenov Gazze’deki şartların da son derece kötü olduğuna dikkat çekerek her an patlama tehlikesi bulunduğunu dile getirdi ve “o zaman sorumlu biz olacağız” dedi.

  Mladenov, İsrail’e Filistinlilerin geçişleri konusundaki şartları hafifletmeye çağırırken, Hamas ve Fetih hareketlerini de Gazze’ye yeniden hükümetin gelmesi için Mısır’ın gözetiminde yürütülen çalışmayı ciddiye almaya çağırdı.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Eyl 2018 15:38 İran BM’den İsrail’in nükleer tehdidini kınamasını istedi

  İran’ın BM temsilciliği Genel Sekreter ve BMGK’ya yazdığı mektupta, korsan İsrail’in nükleer tehdidini kınamasını istedi.

  İran’ın BM temsilciliği mektupta, korsan İsrail Başbakanı Netanyahu’nun bu rejimin nükleer tesislerinin yanında savurduğu tehdidi dünya barışı ve güvenliğine yönelik ciddi tehdit olduğunu belirtti.

  Mektupta, işgalci rejim İsrail’in terör rejimi olarak dünyayı tehdit ettiği belirtilerek, uluslararası camiadan bu rejimin özellikle nükleer tehdidine karşı güçlü tepki vermesi istendi.

  Mektupta ayrıca BM’den bu rejime NPT anlaşmasını imzalamak ve nükleer programını UAEK denetimine açması için baskı uygulanması talep edildi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Eyl 2018 15:36 BM Genel Sekreteri: Yemen savaşının asıl kurbanları sivillerdir

  BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, dün gece yaptığı açıklamada, Yemen savaşının başlıca kurbanlarının siviller olduğunu söyledi.

  António Guterres’e göre, Yemenli vatandaşlar, Yemen’deki savaşın en büyük kurbanı olurken Yemen’de Arabistan’ın liderliğindeki koalisyon güçlerinin sivil ayrımı yapmadan saldırıları Yemen’de büyük can ve mal kaybına neden oldu.

  BM genel sekreteri Yemen’deki durumu çok büyük bir insani facia olarak nitelerken mart 2015’ten bu yana Yemen’e düzenlenen saldırılarda bu zamana kadar en az 14 bin sivil öldü, onbinlercesi yaralandı, Yemen’in altyapısı ise büyük oranda kullanılamaz hale geldi.

  Öte yandan İngiltere merkezli sivil toplum kuruluşu Save the Children, Suudi rejimi öncülüğündeki koalisyon güçlerinin operasyonlarını sürdürdüğü Yemen’de milyonlarca çocuğun savaş nedeniyle açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu bildirdi.

  Sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanan raporda, ülkede nüfusun halen yaklaşık 3’te 2’sinin açlıkla karşı karşıya bulunduğu, koalisyon güçlerinin kuşatma altına aldığı Hedide şehrinin düşmesi ve limanının kapanmasıyla bu sayının daha da artabileceği ifade edildi.

  Yemen’e gelen insani yardımların yüzde 80’inin Hedide Limanı üzerinden ülkeye ulaştığına dikkati çekilen raporda, olası işgalin yardım sevkiyatını sekteye uğratacağının, gıda ve yakıt fiyatlarını daha da artmasına yol açacağının altı çizildi.

  Bu durumun ülkedeki 1 milyon çocuğu daha açlık tehlikesiyle karşı karşıya bırakacağı belirtildi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Eyl 2018 15:35 İran’ın güneydoğusunda teröristlerle çatışma yaşandı

  İran’ın güneydoğusunda yer alan Sistan ve Beluçistan eyaletinin doğusundaki Mircave kasabası sınır güçleri komutanı albay İbrahim Cenneti, ‘Rig Melek’ sınır bölgesinden İran’a uyuşturucu madde getirmek isteyen bir grup teröristin sınır güçlerinin ateş açması ve çıkan çatışmadan sonra firar ettiklerini söyledi.

  İRNA’nın haberine göre, Albay İbrahim Cenneti, sınır güçlerinin cesurca sınırları savunduklarını belirterek dış güçlerin desteğindeki teröristlerin İran’a yönelik her türlü tehdit ve benzeri girişimlerine karşı koyduklarını söyledi.

  İranlı askeri yetkili, Pakistan ve Afganistan sınırlarından uyuşturucu madde kaçakçıları ve teröristlerin İran’a sızmaya yönelik yoğun çaba içinde olduklarını ama bunların genelinin İran sınır güçlerince engellendiğini bildirdi.

  Bu arada yaşanan son çatışmada 150 kg. uyuşturucu madde ele geçirildi.

  ****************************************************************************************************
 • 21 Eyl 2018 15:34 Zarif: Amerika barış yanlısı değil

  İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, ABD dışişleri bakanlığı ‘İran eylem grubu’ başkanı Brian Hook’un son açıklamasına tepki göstererek, ABD’nin barış isteğinin alaycı olduğunu söyledi.

  Amerikalı yetkili, Amerika’nın halihazırda İran’la bir anlaşma peşinde olduğunu ve bu anlaşmanın da İran’ın füze programı ve nükleer çalışmalarını kısıtlayacağını bildirirken İran dışişleri bakanı Zarif, bu açıklamaya tepki göstererek, ABD’nin de altına imza attığı İran ve 5+1 grubu arasındaki anlaşmayı, aynı zamanda İran ve ABD arasında geçerli bir anlaşma olduğunu belirterek, ABD’li yetkilinin şimdi İran’la yeni bir anlaşma peşinde olduklarına dair bir açıklamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

  Amerika tarafından oluşturulan İran Eylem grubu Başkanının Dışişleri Bakanlığında yaptığı sözlere Twitter hesabından cevap veren Zarif, ’’Kapsamlı Ortak Eylem Planı (KOEP) uluslararası bir anlaşmadır ve bu BM Güvenlik Konseyinin bağlayıcı bir kararı ile kayıt altına alınmıştır’’ dedi.

  Zarif, ‘’Amerika bunun haricinde anlaşmalardan kaynaklanan taahhütlerini de çiğnemiştir ve Uluslararası Lahey Adalet Divanında iki dosya ile karşı karşıyadır. Amerika sadece barış için çaba sarf edenlerle dalga geçmeyi bilmektedir. Utanmıyor musunuz?’’ diye yazdı.

  ****************************************************************************************************
Sayfa başına git