GenelSuriye Dostları

Dünya Ehlibeyt Kurumu Suudi rejiminin Avamiye’deki cinayetlerini kınadı

Dünya Ehlibeyt Kurumu, Suudi rejiminin bu ülkenin doğusunda yer alan Avamiye’deki cinayetlerini kınayarak, ”Suudi rejimi bölge halkının isteklerini bastırmakta ve bölge halkına karşı etnik ve mezhebi bir hesap içindedir” ifadesine yer verdi.

Arabistan’ın doğusunda Şii müslümaların yaşadığı bölge Avamiye’de 2011’den bu yana Suudi rejiminin ayrımcı siyasetlerine karşı barışçı protesto gösterileri düzenlenirken bu durum Suudi rejiminin bölgeye yönelik baskı ve sindirme siyasetlerinin de artmasına neden olsa da, bölge halkının direnişten ve mücadeleden geri adım atmaması Suudi rejimini şaşkına çevirdi.

Dünya Ehlibeyt Kurumu tarafından yayınlanan bildiride, ”Uluslararası toplum ve insan hakları kuruluşlarının sessiz kalmak suretiyle aslında Suudi rejimine Arabistan doğusundaki mazlum halka yönelik saldırılarını arttırmasına fırsat verdiğine” dikkat çekildi.

Bildiride, batılı insan hakları kuruluşlarının çifte standart siyasetleri eleştirilirken, Suudi rejiminin Arabistan halkına yönelik baskıcı siyasetlerinin yanısıra, 2 yıldan fazla bir süredir Yemen’de cinayete dayalı saldırılara devam ettiği ve Irak ile Suriye’de terörist gruplara mali ve silah açısından tam destek verdiğine” işaret edildi.

Bilindiği gibi Suudi rejimi Amerika ve batı Arap ülkelerinin de desteğiyle, mart 2015’te Yemen’e savaş açmış ve bu ülkeyi kara, deniz ve havadan muhasara altına almıştır. Suudi rejiminin Yemen’e saldırılarında bu zamana kadar en az 11 Yemenli sivil ölürken on binlercesi de yaralandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu