Genel

Dünya Gıda Programı: Covid-19 milyonlar için felaketle sonuçlanabilir

Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı adına Salı günü yapılan açıklamada, akut gıda yetersizliğiyle karşı karşıya olan insan sayısının, Covid-19 salgının neden olduğu iktisadi sorunlar nedeniyle bu yıl yaklaşık iki katına çıkarak 265 milyona ulaşabileceği belirtildi.

Reuters’da yer alan habere göre, Covid-19 salgınından kaynaklanan turizm gelirlerindeki düşüşün, işçi dövizlerindeki azalmanın ve seyahat ve benzeri kısıtlamaların bu yıl 130 milyondan fazla insanın akut olarak aç kalmasına neden olacağı belirtildi. Şu anda dünya genelinde bu kategoriye giren yaklaşık 135 milyon insan bulunuyor.

Dünya Gıda Programı’nın (WFP) baş ekonomisti ve araştırma, değerlendirme ve takip direktörü Arif Husain, ‘‘Covid-19 potansiyel olarak halihazırda tehditle karşı karşıya olan milyonlar için felaketle sonuçlanabilir’’ dedi. Husain Cenevre’de sanal bir brifing sırasında gazetecilere ‘‘Bununla başa çıkmak için hepimizin bir araya gelmesi gerekiyor, aksi takdirde küresel maliyet çok yüksek olacak: pek çok insan hayatını, çok daha fazlası ise geçim kaynaklarını yitirecek’’ diye konuştu.

Kenya’da yiyecek satıcıları gibi zaten karınlarını zor doyuran insanların, ellerindeki varlıkları satmalarını engellemek için hızlı hareket etmenin çok önemli olduğunu söyleyen Husain, aksi halde yeniden ayakları üzerinde durmalarının yıllar sürebileceğini, örneğin çiftçilerin sabanlarını ya da öküzlerini satmak zorunda kalmalarının, önümüzdeki yıllarda gıda üretimi üzerinde ağır sonuçlar doğurmasından endişe ettiklerini sözlerine ekledi.

Akut gıda ve geçim kaynağı krizi, Birleşmiş Milletler’in Beş kategorisinden üçüncüsü ve ‘‘olağan yetersiz beslenmenin ötesinde gıda kaynaklarına erişimin kritik düzeyde eksik olması’’ anlamına geliyor. 

WFP yardım programlarının finansmanı için bu yıl 10 ila 12 milyar dolara ihtiyacı olacağını hesaplıyor, bu sayı geçtiğimiz yıl 8,3 milyar dolardı. Covid-19 öncesinde Afrika’da başlayan ve Asya’ya doğru yayılan çekirge istilasının da bu yıl çok sayıda insanı açlık tehdidiyle karşı karşıya bırakabileceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu