Genel

Dünya’daki mülteci sayısı rekor kırdı

Suriye’de devam eden savaştan dolayı her 60 saniyede bir aile, yaşadığı yerden kaçmak zorunda kalıyor.

Dünyanın değişik yerlerinde öncelikle silahlı çatışmaların yaşandığı yerlerde milyonlarca insanın kendi ülkelerinde yaşadıkları yerleri terketmek zorunda kaldıkları bildirildi. BM’nin verdiği bilgiye göre 2013 sonuna kadar geçen yıl toplam 33,3 milyon kişi kendi ülkesinde yaşadığı yeri terkederek mülteci oldu. Geçen yıl bu şekilde kaçmak zorunda kalan insan sayısı bir yıl öncesine göre 4,5 milyon arttı.

Birleşmiş Milletler Mülteci Teşkilatı UNHCR ve Norveç Mülteciler Konseyi, 2. Dünya Savaşından beri dünyada hiç bu kadar insanın göçe zorlanmadığını bildirdiler. Özellikle Suriye’deki savaştan dolayı geçen yıl bu üzücü rekorun kırıldığı kaydedildi. Suriye’de süren savaştan dolayı her gün 9 bin 600 insan yaşadığı yeri terkediyor. İstatistik olarak değerlendirildiğine Suriye’de her 60 saniyede bir aile yaşadığı yerden kaçmak zorunda kalıyor. BM kayıtlarına göre şu anda Suriye’de 6,5 milyon insan yaşadıkları yeri terkederek Suriye içinde bir başka yere kaçtı. Bunlara ilaveten 2,5 milyon Suriyeli de başka ülkeye iltica etti.

Bu şekilde kendi ülkesi içinde başka bir yere göçetmek zorunda kalan insanların en çok bulunduğu 5 ülke belirlendi. Suriye, Kolombiya, Nijerya, Kongo ve Sudan’da yaşadıkları yerlerden kaçmak zorunda kalan insanların sayısı dünya genelinin yüzde 63,3′ünü oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu