Genel

Edward Sonwden Nobel barış ödülüne aday gösterildi

ABD’nin başka ülkelere yönelik casusluk faaliyetlerini ifşa etmekle ABD için büyük bir skandala imza atan eski CİA çalışanı Edward Snowden Nobel barış ödülüne aday gösterildi.

Presstv’nin bildirdiğine göre İsveç Kraliyet Akademisi Üyesi ve üniversite sosyoloji profesörü Umea Stephe Svallfors Norveç Nobel Komitesi’ne Edward Snowden’i Nobel Barış Ödülü için aday gösterdi.

Konuyla ilgili Nobel barış ödülü komitesine yazılan mektubun bir bölümünde şöyle denilmiştir: Edward Snowden, uluslar arası anlaşmalar ve ulusal kanunları hiçe sayarak ABD’nin casusluk programını ifşa etmekle dünya’nın azıcık da olsa güvenli ve iyi olmasına katkıda bulunmuştur. Snowden ayrıca, temel hak ve özgürlükleri savunma konusunda ne kadar dirençli olduğunu da göstermiştir.

İsveç Kraliyet Akademisi Üyesi ve üniversite sosyoloji profesörü Umea Stephe Svallfors, 30 yaşındaki Snowden’in Amerika devletinin casusluk girişimini ifşa etmesini, bedelini şahsi olarak ödediği kahramanca bir girişim olarak nitelendirmiştir.

Eski CİA çalışanı bundan bir süre önce Amerikan hükümetinin başka ülkeleri dinlediği ve yine başka ülkelerin elçiliklerine yönelik yoğun casusluk faaliyetlerde bulunduğuyla ilgili önemli bir takım belgeleri ifşa etmiş ve bunun üzerine ABD hükümeti tarafından tehdit edilmiş ve sığınma talebiyle ilk önce Çin’e ve daha sonra Rusya’ya gitmiş ve halen Rusya’da bulunmaktadır.

İsveç Kraliyet Akademisi Üyesi ve üniversite sosyoloji profesörü Umea Stephe Svallfors söz konusu mektubunun devamında Snowden’e Nobel barış ödülünün verilecek olmasının insan hakları ve medeni hakların müdafaası yolunda bir eğilim var olduğu gerçeğini ortaya koyduğunu vurgulamıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı