GenelYemen Gerçekleri

Efhem: Arabistan’ın İran uçağına karşı tutumu kinci bir tutumdur

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Arabistan savaş uçaklarının insani yardımlar taşıyan İranlı uçağa iniş izni vermemesinin, kinci ve insanlık dışı ve uluslar arası kurallara aykırı bir tavır olduğunu belirtti.

Mehr Haber Ajansının bildirdiğine göre, İran Kızılay’ının insani yardımlar taşıyan uçağının Suudi Arabistan savaş uçakları tarafından Sana’da inişine izin verilmemesine tepki gösteren İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Efhem, bu olayın tamamen insanlık dışı ve kinci bir tavır olduğunu belirtti.

Efhem, Suudiler tarafından gerçekleşen hava hareketlenmelerinin suçsuz Yemen halkına daha fazla baskı kurmak amacıyla gerçekleştiğini söyledi ve başta Uluslararası Kızılhaç Hareketi başta olmak üzere tüm uluslararası kurumların Yemen’e insani yardımlar gönderilmesi için gereken olanakları sağlamalarını istedi.

Son günlerde Suudi Arabistan savaş uçakları, Yemen’e insani yardımlar ve Yemenli yaralıları taşıyan iki İran hava yolları uçağının, bu konuda uluslar arası kurum ve kuruluşlarla yapılan organizasyona rağmen Yemen’e girişine izin vermemişlerdir.

Arabistan bir aydır, Yemen’e hava saldırıları düzenleyerek bu ülkenin özellikle alt yapısını tamamen yok etmeye çalışıyor. Bu saldırılarda şimdiye kadar Yemen sivil halkından binlercesi hayatını kaybetmiş veya yaralanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı