Filistin

El-Aruri: Esir değişimi konusunda bazı irtibatlar yapıldı

Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri esir değişimi konusunda işgal yönetimi ile Filistin direnişi arasında bazı irtibatlar yapıldığını belirtti. El-Aruri, Batı Yaka’daki yahudi yerleşim merkezlerinin de Tel Aviv’in de hiçbir meşruiyetinin olmadığını dile getirdi. 

El-Aruri, El-Aksa televizyonunun dün (19 Kasım Salı) akşam kendisiyle yaptığı röportajda, İsrail işgal yönetiminin kayıp askerlerini geri alma konusunda tam bir ciddiyet göstermediğini gözlemlediklerini; kendilerinin ise esir değişimi için öncelikle Özgürlerin Vefası Anlaşması’nda serbest bırakılmış olanlardan yeniden esir edilmiş olanların tümünün serbest bırakılmasını, esir değişimi konusunda da ciddi bir tavır gösterilmesini şart koştuklarını ifade etti. 

El-Aruri işgal yönetiminin Gazze’de kaybolmuş askerleri konusunda ırkçı ve ayrımcı bir tavır sergilediğine dikkat çekti. 

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun Batı Yaka’daki yahudi yerleşim merkezlerinin yasal olduğunu iddia ettiği açıklaması üzerinde de duran El-Aruri; “ABD Dışişleri Bakanı’nın Batı Yaka’daki yahudi yerleşim merkezleri hakkında yaptığı açıklamalar ABD’nin işgal yönetiminin tam ortağı olduğunu ve dünyanın bütün kararlarının oluşturduğu duvara çarptığını göstermektedir” dedi. 

El-Aruri, ABD’nin Batı Yaka’daki yerleşim merkezleri konusunda sergilediği tutumun oraların işgal altındaki Filistin toprakları olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu