Suriye Düşmanları

El Kaide eylemlerinden NATO ve müttefikleri sorumludur

İngiliz gazeteci ve spiker Lizzie Phelan, el-Kaide Örgütünü destekleyen NATO ülkeleri ve müttefiklerinin örgütün Suriye’de yaptığı terör eylemlerinden sorumlu olduğunu söyleyerek Batı ile el-Kaide arasındaki ilişkinin uzun bir geçmişe dayandığına ve bu ilişkinin hala devam ettiğine işaret etti.

İran’ın İngilizce yayın yapan Press TV’ye mülakat veren Phelan, Suriye hükümetinin el-Kaide örgütüne Suriye’deki şiddet eylemleri ve patlamalardan sorumlu olduğu konusunda yönelttiği suçlamaların doğru olduğunu belirterek bu suçlamaları yönelten tek tarafın Suriye hükümeti olmadığını ve el-Kaide’nin defalarca Suriye’de terör eylemleri gerçekleştirdiğini itiraf ettiğini dile getirdi.

EL-Kaide örgütü ile batı bağlantısının sır olmadığına dikkat çeken İngiliz gazeteci, ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un resmi olarak ABD’nin 90′lı yıllarda Afganistan’da el-Kaide’ye destek verdiğini itiraf ettiğinin, Suriye hükümetinin bugün yaşananların korkunç yüzünü ortaya çıkardığının altını çizdi.

Gazeteci Phelan, ABD’nin Şam’ın ortasında Merkez Bankasına RPG ile düzenlenen saldırıyı hemen kınamamasını ve teröristlere RPG temin eden işbirlikçileri durdurmamasını kınayarak işbirlikçilerle NATO ülkeleri, İsrail ve körfez ülkelerindeki müttefiklerini kastettiğine dikkat çekti.

Teröristlerin diyalog masasına oturma çağrılarını defalarca reddettiklerine işaret eden Phelan, Suriye halkını savunmanın teröristlere karşı güç kullanmayı gerektirdiğini, şu an durumun çok kritik olduğunu ifade etti.

İngiliz Gazeteci, İngiliz Sky News televizyonu başta olmak üzere bir kısım medya organlarının silahlı muhalif olarak adlandırdığı grupların Suriye’de her gün onlarca askeri katlettiğini açıkladığını belirterek ABD ve İngiliz politikalarına hizmet eden Sky News’in teröristleri silahlı muhalif gruplar olarak adlandırmasının bu gruplara meşruiyet kazandırmayı hedeflediğinin altını çizdi.

Suriye hükümetine teröristlere karşı şiddeti durdurma çağrılarını eleştiren İngiliz Gazeteci, BM üyelerinin iki tarafa şiddeti durdurma çağrısı yapmak yerine Suriye’nin egemenliğini koruma ve topraklarını savunma hakkını itiraf etmesi gerektiğini kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu