GenelSuriye Düşmanları

El kaide teröristlerinin Han Asal Kimyasal saldırısının arka planı

Lübnan el-Ahbar Gazetesi; teröristlerin geçen Mart ayında Halep kırsalının Han el-Asel Bölgesinde kullandıkları kimyasal silahların Katarlı iki subay tarafından Türkiye toprakları üzerinden ve Türkiye hükümetinin bilgisiyle temin edildiğini ortaya çıkardı.

Suriye’deki durumlarla yakından ilgilenen bölge devletlerinden birinin istihbarat cihazlarına dayandırdığı bililer içeren raporunda Gazete; Katarlı subayların ilkinin Binbaşı Fahd Sait el-Haciri ve Yüzbaşı Falih Bin Halid el-Temimi olduklarını açıkladı.

Gazete Türk otoritelerin Rus güvenlik cihazlarının araştırmaları ve bir kısım bilgiler elde etmeleri ardından olayı örtbas etmek için Nusra Cephesinden havzalarında kimyasal maddelerin bulunduğu 12 kişiyi tutukladığını ilan ettiğine dikkat çekti.

Söz konusu istihbarat cihazının elindeki tüm bilgilerin Rus güvenlik cihazlarının elindeki bilgilerle uyuştuğuna işaret eden Gazete; bu bilgilere göre kimyasal silahları teröristlere temin eden Katarlı iki subayın 5 Mayıs tarihinde Somali’nin Mogadişu Kentinde Kayarlı konvoyun maruz kaldığı şüpheli bombalı saldırıda öldüklerini belirtti. Medya kaynakları o zaman intiharcı bir teröristin kullandığı bombalı araçla Katarlı resmi konvoya çarptığını ve eylemde 8 kişinin öldüğünü ifade etmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu