Genel

El Kudüs El Arabi yazarlarından Abdülbari Atvan: Suriye’nin ateşi Erdoğan’ı da yaktı

Arap dünyasının ünlü yazar ve yorumcusu Abdülbari Atvan, El Kudüs El Arabi gazetesinde yayınlanan başyazısında, Türkiye’nin muhtelif kentlerinde devam etmekte olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Hükümetine karşı geniş protesto gösterilerine değinerek, Erdoğan ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esad’ın kendi ülkelerindeki gelişmelere yönelik takındıkları tavırları birbiriyle karşılaştırdı.

“El Alem” haber kanalının haberine göre, Atvan bu yazısının bir bölümünde, Suriye Cumhurbaşkanı Esad’ın Türkiye’nin değişik kentlerinde başlıyan isyanlardan hoşnut olduğuna değinerek “Esad’ı sevindiren şey, Erdoğan’ın Türkiye’deki protesto gösterilerinde iç ve dış mihrakların parmağı olduğu konusunda bir suçlamada bulunmasıdır. Zira Suriye krizinin başında bu ülke Hükümetine karşı itirazlar başladığında Esad da aynı suçlamada bulunmuştu” diye kaydetti.

Yine Atvan’ın yazdığına göre, Suriye’yle Türkiye’yi kıyaslamak doğru değilse de, Erdoğan’ın dile getirdiği ve Esad’ın da daha önce ilan ettiği dış müdahale konusu Türkiye bağlamında belirsiz, fakat Suriye konusunda tamamen açık ve nettir. Zira halen Suriye topraklarında birçok ülke direkt veya dolaylı olarak Şam Hükümetine karşı savaşmakta, ki şüphesiz bunların arasında Suriye muhaliflerini destekliyen, onlara silah ve para ulaşmasına yardımcı olan ve İstanbul’un kapılarını Suriye muhaliflerinin her tür oturumuna açan Türkiye de var. Ve Erdoğan bugün Suriye’nin ateşine tutuşmuş durumunda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı