GenelIrak Gerçekleri

Emir Abdullahian: Irak’ın güvenliği, İran ve bölgenin güvenliğidir

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, Tahran ve Bağdat arasındaki ilişkiler stratejik ilişkiler olduğunu, Tahran yönetimi Irak’ın güvenliğini İran ve bölgenin güvenliği bildiğini belirtti.

İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Emir Abdullahian Çarşamba günü Bağdat’ta Irak Milli Hikmet Hareketi Başkanı Seyyid Ammar Hekim’le görüştü.

Görüşmede Emir Abdullahian, Irak tekfirci IŞİD terör örgütü sonrası dönemde ilerleme ve kalkınma yoluna girdiğini, Tahran ise her daim istikrarlı, güvenli ve bağımsız bir Irak’ı desteklediğini belirtti.

Emir Abdullahian, bugün Ortadoğu bölgesinin en önemli sorunu ecnebilerin müdahalesi ve bölgesel yapıcı bir diyaloğun kurulamamasından ibaret olduğunu vurguladı.

Görüşmede Irak Milli Hikmet Hareketi Başkanı Seyyid Ammar Hekim de Amerika devletinin Tahran ve Bağdat arasındaki ilişkileri bozma çabalarını eleştirerek İran İslam Cumhuriyeti’in Irak’ta yapıcı rol ifa etmesinden ötürü şükranlarını sundu.

Hekim, Irak’ta siyasi istikrar ancak tüm siyasi grupların ve partilerin birbirine yakınlaşması ile gerçekleşebileceğini belirterek, hali hazırda Iraklı tüm tarafların vahdet ve gönül birliğini takviye etmeye çalıştıklarını ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu