Suriye Dostları

Emir Abdullahiyan: Amerika Afganistan’da IŞİD’i destekliyor

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Özel Kurmayı Hüseyin Emir Abdullahian, Amerika Afganistan’da IŞİD terör örgütüne Irak ve Suriye’de yaptığı gibi siyasi, güvenlik ve askeri düzeylerde destek verdiğini belirtti.

Çarşamba günü Tahran’da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Afganistan özel temsilcisi Tadamiçi Yamamoto ile görüşen Emir Abdullahian, IŞİD terör örgütü Afganistan’a geldiğini, Amerika bu gelişmeye karşı memnuniyetle beraber olan sessizliği söz konusu olduğunu belirtti.

Amerika başta Afganistan olmak üzere bölgede yapıcı davranmadığını belirten Abdullahian, Afganistan’da Kabil yönetimi tüm taraflarla müzakerelerin odağında olmadığı süreci bu ülkede istenilen barış sağlanamayacağını vurguladı.

Emir Abdullahian, İran İslam Cumhuriyeti Afganistan’da Kabil yönetimi ekseninde oluşan her türlü mekanizmaya ve tüm tarafların barış sürecine katılmalarına ve BM’nin bu ülkede barış inşa etme çabalarına her daim destek verdiğini ifade etti.

Görüşmede BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Afganistan özel temsilcisi Yamamoto da Afganistan halkı kendi kaderini belirleme hakkına sahip olduğunu belirterek BM Afganistan halkı siyasi zeminde kendi yönetimini belirlemeleri ve ülke ekonomisine ortak olmalarını sağlamak üzere çaba harcadığını belirtti.

Afganistan’da barış sağlanması için iyi müzakereler yürütüldüğünü belirten Yamamoto, İran İslam Cumhuriyeti’ne savaş günlerinde Afganistan milletine ve devletine verdiği destekten ve Afganistan krizini çözme katkılarından ötürü teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı