GenelSuriye Dostları

Emir Abdullahiyan: Lübnan’ın güvenliği İran’ın güvenliğidir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanlığı Arap ve Afrika işleri yardımcısı, Lübnan’ın güvenliğinin sağlanması ve direnişi desteklemenin İran dış siyasetinin önceliklerinden olduğunu bildirdi.

İRNA’nın bildirdiğine göre Beyrut’ta İran elçiliği yakınında vuku bulan terör patlama olayını yerinde incelemek için Lübnan’a giden İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanlığı Arap ve Afrika işleri yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Lübnan cumhurbaşkanı Michael Süleyman ile yaptığı görüşmede, bu husustaki son gelişmeler hakkında fikir teatisinde bulundu.

Lübnan güvenlik ve istihbarat birimlerinin bu hususta göstermiş oldukları yoğun çabadan dolayı teşekkürlerini bildiren Emir Abdullahiyan, bu terör olayının perde arkasındaki ellerin de belirlenmesi amacıyla gerekli çalışmaların başlatılmasını istedi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri bakanlığı Arap ve Afrika işleri yardımcısı Lübnan cumhurbaşkanı ile görüşmesi ardından Lübnan Meclis başkanı Nebih Berri ile de görüşerek, İran İslam Cumhuriyetinin bölgede direniş cephesine olan desteğinin devam edeceğini bildirdi.

Abdullahiyan, bölge ülkeleri güvenliğinin bölünmez bir kavram olduğunu bunun için de İran İslam Cumhuriyeti açısından Lübnan’ın güvenliğinin İran’ın güvenliği sayıldığını söyledi.

“İran, Siyonistlerce harekete geçirilen tekfirci terör odaklarının kirli ellerini Lübnan başta olmak üzere dost ve müttefik ülkelere uzatmasına bir daha hiçbir şekilde izin vermeyecek” ifadesini kullanan Abdullahiyan, terörle mücadele konusunda komşu ülkelerle istişarelere ve görüşmelere devam edeceklerini belirtti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu