Genel

Emir Abdullahiyan: Suriye’de çatışmaların son bulmasının tek çözüm yolu siyasi görüşmelerdir

İran meclis başkanının uluslararası işler yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Suriye buhranının tek çıkış yolunun siyasi görüşmeler olduğunu belirterek, bu yönde her türlü girişimi destekleyeceklerini söyledi.
Emir Abdullahiyan, Tahran’da Moritanya parlamentosu dostluk grubu başkanı Muhammed Veled Fal ile görüşmesinde yaptığı açıklamada, İslam ülkeleri arasında ihtilafların yaşanması ve çatışmaların gerçekte siyonist İsrail rejimi ve bazı dünya oyuncularının çıkarları doğrultusunda olduğunu söyledi.
Abdullahiyan, ayrıca Filistin meselesinin İslam dünyasının en önemli meselesi olduğunu belirterek, İslam ülkelerinin bu önemli meseleyi asla unutmamaları gerektiğini söyledi.
Bu arada sözkonusu görüşmede Moritanya parlamentosu dostluk grubu başkanı da, İran’ı bölge ve İslam dünyasında etkili ve önemli bir ülke olarak nitelerken, mezhepler arasında çatışmaların İslam düşmanlarının her zamanki siyasetleri olduğunu belirterek, İslam ülkelerinin düşmanların komploları karşısında son derece uyanık olmaları gerektiğini bildirdi.
İran meclis başkanı yardımcısı Abdullahiyan ayrıca Filistin’in Tahran büyükelçisi Salah Zevavi ile de görüşmesinde, Kudüs’ün müslümanların ilk kıblesi olduğunu belirterek, müslümanların Kudüs ve filistin konusunda direnişi her zaman desteklemeleri gerektiğini söyledi.
Salah Zevavi de, sözkonusu görüşmede, İran’ın Filistin halkının en önemli hamisi olduğunu belirterek, Filistinli gruplar arasında birlik ve beraberliğinin zaruretine vurgu yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı