GenelSuriye Dostları

Emir Abdullahiyan: Suriye’deki askeri danışmanlarımızı artırdık

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, “Suriye devletinin isteği üzerine İran bu ülkedeki askeri danışmanlarının sayısını artırmıştır” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Arap ve Afrika Bölgelerinden Sorumlu Yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Londra’da İngiltere düşünür, politika uzmanı ve basın mensupları ile bir araya geldi.

Emir Abdullahiyan burada gerçekleştirdiği konuşmada İran-Rusya ve İran-Suriye ilişkilerini ele aldı. İran ile Rusya’nın işbirliğinin Suriye’ye sınırlanmadığını belirten Emir Abdullahiyan, “Tahran-Moskova ilişkileri kalıcı ve stratejiktir. İran aynı zamanda Avrupa ülkeleri ile de bu tür ilişkilerde olmayı hedefliyor” diye ifade etti.

AB ve özellikle İngiltere’nin bölge krizlerine ilişkin gerçekçi tutum sergilemesinin bölgesel krizlerin sona ermesi için gerekli olduğuna işaret eden Emir Abdullahiyan, komşu ülkelerle de ilişkileri geliştirmeyi İran’ın dış politika öncelikleri arasında olduğunu vurguladı.

İran’ın Suriye’ye teröristlerle savaşmak için askeri danışman göndermesini eleştirenlere işaret eden Emir Abdullahiyan, bu eleştiren kişilerin Suriye’de terörist grupları destekleyen devletlere bir göz atmalarını istediğini bildirdi.

Suriye durumunun bu ülkenin bazı komşuları ile bölge içi ve dışı ülkelerin terör gruplarını desteklemesinden kaynaklandığını kaydeden Emir Abdullahiyan “Suriye’ye terör grupları girmeseydi bu kriz de ortaya çıkmazdı. Kanlı geçen 5 yılın ardından Suriye devletine hiçbir alternatif bulunmuyor” diye konuştu.

İran İslam Cumhuriyeti’nin insani yardımları sürdürmek ve Suriye güvenlik ve bütünlüğünü korumak için kendi yapıcı rolünü yaptığını da belirten Emir Abdullahiyan, İran’ın bu ülkede huzurun elde edilmesi ve seçimlerin yapılması için her türlü girişimde bulunmaya hazır olduğunun altını çizdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu