GenelSuriye Dostları

Emir Abdullahiyan: Suriye’deki teröristlerin kimyasal silah kullanmasından kaygılıyım

İran İslam Cumhuriyeti dışişleri bakanı yardımcısı, terörist grupların Suriye’de kimyasal silah kullanmasından kaygılı olduğunu belirtti.

Arap ve Afrika işlerinden sorumlu İran dışişleri bakan yardımcısı Hüseyin Emir Abdullahiyan dün Tahran’da BM genel sekreter yardımcısı ile görüşmede Suriye hükümetinin kimyasal silahlardan arınma konusunda sorumlu davranmasına rağmen, terörist grupların kimyasal ve zehirli gaz kullandıklarını, fakat dünya toplumunun bu bağlamda her hangi etkili adım atmadıklarını belirtti.

Emir Abdullahiyan siyonist rejimi, sahip olduğu nükleer ve kimyasal silah fabrikaları nedeni ile bölgede asıl tehlike kaynağı olduğuna işaretle, kimyasal silahların en büyük kurbanı olan İran’ın dini inançları gereği her türlü kitle imha silahın kullanılmasını kınadığını ve haram bildiğini ifade etti.

Suriye’de kimyasal silahları kullanan tarafın belirlenmesi ve tanıtılması için Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve Birleşmiş Milletler Ortak soruşturma ekibinin Başkanı ve BM genel sekreteri ve bayan Virginia Gamba da İran’ın bu bağlamda verdiği destekten dolayı teşekkür ederek, BM’in tüm üye ülkelerden bu bağlamda yardım istediğini söyledi.

Bayan Virginia Gamba Suriye’de krizin sona ermesi, terörizm ile mücadele ve ülkede siyasi sürecin takviye edilmesinde İran rolünün yapıcı olduğuna işaretle, İran’ın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün (OPCW) en etkin ve çalışma üyesi olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı