Cinayet ve KatliamlarFotoğraflarGenel

Enformasyon Bakanlığı: El-İhbariye saldırısı Suriye ulusal televizyonlarının yayınını durdurma çabalarıyla eş zamanlı yapıldı

Suriye Enformasyon Bakanlığı yayınladığı bildiride, 27-Haziran 2012 sabahı silahlı terör gruplarının Şam kırsalındaki Suriye’nin el-İhbariye Televizyonu binasına bir saldırı düzenleyerek kanaldaki gazeteci, teknisyen ve özel koruma görevlilerini katlettiğini, stüdyo, idari binalar ve teknik cihaz odalarına el yapımı bombalar yerleştirerek patlattığını duyurdu.

Teröristlerin binayı tamamıyla tahrip ederek yaktığı belirtilen bildiride, teröristlerin kanal çalışanlarını bağlayarak üzerlerine ateş açıp katlettiği, bir kısmını da kaçırdığı ifade edildi.

Bakanlık bildirisinde, özgür kelime ve ulusal basın şehitleri için yas ilan ettiğini belirterek bu korkunç katliamın insani değerler, basın meslek ahlakı ve kurallarına aykırı olduğunu vurguladı.

Bu çirkin katliamın Suriye ulusal basınını susturma çabaları kapsamında geldiği belirtilen bildiride, Avrupa Birliğinin dün akşam Suriye Radyo ve Televizyon Kurumuna karşı aldığı karar ve daha önce Dünya televizyonuna karşı alınan karara işaret edildi.

Enformasyon Bakanlığı, Suriye basınını susturma ve gerçekleri aktarmasını önleme çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığını vurgulayarak Arap Enformasyon Bakanlığı Konseyine sorumluluğunu yüklenmeye ve şehit düşen, kaçırılan ve yaralanan medya mensuplarına yönelik saldırıların gerçek yüzünü ortaya koymaya çağırdı.

Bakanlık, el-İhbariye kanalı, Suriye medyası ve şehitlerin ruhunun terör ve kine rağmen ulusal ve insani bir meşale olmayı sürdüreceklerini belirterek bildirisini noktaladı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı