GenelYemen Gerçekleri

Ensarullah: Anlaşamadan önce, Aden’den geri çekilmek yok

Rusya Temsilcisi ve Esarullah Hareketi’nden yapılan açıklamaya göre, anlaşma yapılmadan önce, Ensarullah halk güçleri ve ordu birliklerinin Yemen’in güneyinde yer alan Aden bölgesinden geri çekilmeyeceğini belirtti.

Cenevre görüşmelerine katılan Sana heyeti üyelerinden Ali İmad da el-Meyadin’e yaptığı açıklamada, müzakerelerin Cumartesi gününe kadar ertelendiğini bildirdi.

İmad bu görüşmelerde, Yemen’de herhangi bir bölgeden halk komiteleri ve ordu birlikleri çekilmeden önce devlet kurum ve aygıtlarının onarılması zarureti konusunda istişare yaptıklarını ifade etti.

Sana heyetinin bir diğer üyesi Hamza el-Husi de, Cenevre’de müzakerelerin ciddiyetle sürdüğünü ve bazı konularda ilerleme sağlandığını, istişarelerin ateşkesle sonuçlanmasını temenni ettiğini belirtti.

Fars haber ajansının verdiği başka bir habere göre, ABD ile Rusya Yemen’de Ramazan ayı boyunca insani ateşkes konusunda mutabık kaldı.
Yemen Post sitesi de, Suudi savaş uçaklarının Yemen’in başkenti Sana’yı Ramazan’ın ilk gününde de bombaladığını ve Fec Atan bölgesini hedef aldığını bildirdi.

Suudi savaş uçakları ayrıca, Aden Körfezindeki Yemen liman firmaları 4 füzeyle vurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu