GenelSuriye Dostları

Erakçi: Dünya nükleer anlaşmanın yanında ve ABD’ye karşı durmuştur

İslami İran dışişleri bakan yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, dün gece Meşhed’de yaptığı açıklamada, nükleer anlaşmadan önce dünyanın İran ve ABD karşısında olduğunu ama nükleer anlaşmanın imzalanmasından sonra bütün ülkelerin nükleer anlaşmaya destek verdiğini ve Amerika aleyhinde olduğunu söyledi.

İRNA ajansına göre, Abbas Erakçi, nükleer anlaşmadan sonra İran’ın uluslararası alanda konumunun yükseldiğini belirterek, halbuki Amerikan başkanı Trump’ın nükleer anlaşmayı, en utanç verici bir anlaşma olarak dünyaya yansıtmaya çalıştığını söyledi.

İran dışişleri bakan yardımcısı, nükleer anlaşmadan önce İran’ın nükleer alandaki barışçı çalışmalarının yasaklandığını hatırlatarak; ”nükleer anlaşmadan sonra BM Güvenlik Konseyi, İran’ı, bölgede barışın garantisidir’ şeklinde nitelediğini ve İran’ın konumunun bu düzeyde değiştiğini söyledi.

Erakçi, İslam inkılabı rehberinin uyanıklılığı ve yol göstericiliği ve İran İslam Cumhuriyetinin siyasetlerindeki kararlılığına işaretle; ”İran halkının direnişi ve İslam Cumhuriyetinin gücünün gölgesinde, nükleer anlaşma sonuçlanmıştır ve dünyanın güçlü ülkeleri İran’la müzakere masasına oturmuşlardır’ dedi.

Abbas Erakçi, İran’ın asli gücünün halk olduğunu belirterek, İran’da bu güç var olduğu sürece İran İslam Cumhuriyetinin güçlü bir şekilde ayakta kalacağını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu