Filistin

Erakçi: Filistin davasını desteklemek İslam inkılabının en asli ilkelerindendir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Erakçi, İran İslam Cumhuriyeti’nin Filistin davasını desteklemeye ve de siyonist İsrail ve ABD’nin gayri meşru hedeflerine karşı mücadeleye devam edeceğini söyledi.

Seyyid Abbas Erakçi, dün Filistin İslami Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Salih el- Aruri ve refakatindeki üst düzey heyetle görüşmesinde yaptığı açıklamada, Yüzyıl Anlaşmasının Filistin meselesinin sonlanması için ortaya atıldığını ifade ederek, bu şom planın Amerika’nın ve Siyonist rejimin hesap hatası olduğunu ve Filistin halkı ile direniş ekseninin karşı çıkması neticesinde yenilgiye mahkum olduğunu söyledi.

Erakçi, bu plana karşı çıkmak için İslam ülkelerinin bir koalisyon kurmasının gerekli olduğunu belirtti.

Amerika’nın İran aleyhindeki baskıya dayalı politikasına değinen Erakçi, ”bu politikanın da Amerikan hesap hatası olduğunu ve İran halkının en üst seviyede direnmesine sebep olduğunu” söyledi.

Bu arada HAMAS yetkilisi Aruri de, İran’ın ABD ve ırkçı İsrail’in düşmanca girişimlerine karşı mücadelesini takdir ederken, Yüzyılın Anlaşması olarak dayatılmaya çalışılan komplonun, ‘Kudüs’ün geleceği, Filistinli mülteciler ve Gazze’nin muhasarasıyla direkt irtibatlı olduğunu’ belirtti ve ”bu siyonist-ABD ortak projesinden hedefi, terör rejimi İsrail’in çıkarlarını maksimum düzeyde elde etmektir’ dedi.

Hamas Siyasi Birimi Başkan Yardımcısı Salih El-Aruri ve refakatindeki heyet, İslam inkılabı rehberiyle görüştüler. Aruri sözkonusu görüşmede, ümmetin birlik ve bütünlüğünü hedef alan Siyonist projeye karşı mücadelede Hamas’ın İslam ümmetinin ilk safında yer aldığını söyledi. El-Aruri, İslam ümmetinden resmi ve sivil düzeyde Filistin halkına destek vermesini istedi. Filistin halkının ve gruplarının işgale karşı direnişten vazgeçmeyeceğini belirten El-Aruri, Batı Yaka ve Kudüs’teki Yahudileştirme faaliyetlerine karşı koyacaklarını ve Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukayı kıracaklarını ifade etti. Tahran’da temaslarını sürdüren Salih El-Aruri başkanlığındaki heyetin bugün (22 Temmuz Pazartesi) İslam inkılabı rehberi Ayetullah Hamaney’le yaptığı görüşmede Hamas Hareketi Siyasi Birimi Başkanı İsmail Heniyye’nin İran Dini Lideri’ne yazdığı mektubu da ilettiği açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu