FilistinGenel

Es-Sinvar: Esir takası için şartlarımızdan vazgeçmiş değiliz

İslami Direniş Hareketi (Hamas)’ın Gazze’deki lideri Yahya Es-Sinvar, Hamas ve işgal rejimi arasında yeni bir esir takası anlaşması sağlanması için Arap ve uluslararası birçok çevrenin son günlerde devreye girdiğini söyledi.

Yahya Es-Sinvar, Gazze’deki ofisinde 28 Ağustos Pazartesi gazetecilerle yaptığı görüşmede, Hamas’ın yeni bir esir takası pazarlığına başlamadan önce 2011’de Şalit’e karşılık serbest bırakılıp daha sonra yeniden gözaltına alınan 54 esirin salıverilmeleri şartından vazgeçmediğini ifade etti.

Esir takası meselesinde sağlam bir zemin üzerinde durmalarını sağlayacak kartlara sahip olduklarını kaydeden Es-Sinvar, onurlu takas anlaşmalarıyla kendilerini işgal zindanlarından kurtaracaklarına dair esirlere verilmiş sözleri olduğunu belirtti.

Hamas’ın halihazırda savaş istemediğini ve Gazze halkının nefes alması için olası bir savaşı ötelemeye çalıştıklarını kaydeden Es-Sinvar, bununla birlikte savaştan da korkmadıklarını dile getirdi.

Es-Sinvar, “İşgal ordusu uçakları her gün evimin üzerinde uçuyor. Fakat bu beni korkutmuyor” dedi.

Hamas lideri, kurulmasını gerektiren şartların ortadan kalkması halinde Gazze’deki Hükümet İdare Komitesi’ni lağvetmeye hazır olduklarını ve komitenin kutsal olmadığını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu