GenelÖne Çıkanlar

Esad, Mevlit Kandilini El-Efrem camisinde vatandaşlarla kutladı

Cumhurbaşkanı Esad kendisini karşılayanlarla selamlaştıktan sonra camiye girerek el-Efrem Camisi İmamı Şeyh Ahmet el-Cezayir’inin kıldırdığı ikindi namazını kıldı.

Ardından Mevlit Kandili kutlamalarına Şeyh Kemal Havari’nin okuduğu ayetlerle başlandı.

Öte yandan Vakıflar Bakanı Muhammed Abdülsettar el-Seyyid, Peygamber Hz Muhammed’in (SAV) doğum günü olan Mevlit Kandilinin anlam ve önemini anlatan bir konuşma yaparak peygamberimizin katletme, yıkma ve yağmalama yerine akıl, düşünce, kanıtları kullandığını, inanç özgürlüğüne inandığını ve kendisine karşı olanlarla diyalog kurduğunu, dinine suçluların ve bozguncuların katılmadığını söyledi.

Bakan el-Seyyid, “yaşadığımız koşullarda ve Mevlit Kandilini kutlarken, Peygamberimiz Muhammed’in (SAV) çağrısında ilkelere bağlı kaldığını, her zaman Allahın zaferine inandığını ve Allah’ın onu düşmanlarına karşı zafere ulaştırdığını idrak etmeliyiz” dedi.

Peygamberin yaşadığı dönemle şu an Suriye’nin yaşadığı, durum ve düşmanların kurduğu komployu kıyaslayan Vakıflar Bakanı, vatanımızın yaşadığı krizden Allahın izniyle çıkacağını ve hakkın kazanacağını ifade etti.

Bakan el-Seyyid, yaşanan acıların çok büyük olmasına rağmen rahata ve huzuru kavuşma umutlarının da büyük olduğunu belirterek sahabelerin peygamberimizin neden ateşkes, diyalog, barış ve akan kanların durdurulmasını seçip kendisine karşı gelenlere ve savaş açanlara barış elini uzattığını sorduklarını hatırlattı.

El-Seyyid, Cebrail’in barış ve diyaloga uzanan elin fetih, zafer ve güç getirdiği müjdesi verdiğini belirtti.

Vakıflar Bakanı, muhalif ya da yandaş olsun Suriye kimliği taşıyan ve bu değerli vatana ait olan herkese Cumhurbaşkanı Esad’ın diyalog çağrısından yararlanmaya çağırarak “Şam ve şehitlerin ruhu size sesleniyor. Kanla sulanan Suriye toprakları zamanın geldiğini haber veriyor. Bu fırsatı kaçırmayın, vatanınızı yıkıp birliğini parçalamayın. Emanete ihanet etmeyin. Aksi halde gelecek kuşaklar size lanetler yağdıracak. Peygamberin öğretisi, sünneti, hoşgörüsü ve diyalog çağrısına dönün” diye konuştu.

Mevlit Kandili kutlamaları, Şeyh el-Cezayir’inin yüce Allahtan vatanı ve ulusu korumasın dileyen, peygamberimizden ülkemizde güvenliğin sağlanması ve Cumhurbaşkanı el-Esad’ın başarılı olmasını isteyen dualarla son buldu.

Cumhurbaşkanı Esad’la birlikte Mevlit kandili kutlamalarına parti ve devlet ileri gelenleri, ulemalar ve vatandaşlar katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı