Genel

Esad ve Annan: Planın başarısı için koşullar yerine getirilmeli

Cumhurbaşkanı Beşşar el-Esad bugün sabah saatlerinde BM’nin Suriye özel temsilcisi Kofi Annan ile Suriye sahasındaki son durumları masaya yatırıldı.

Görüşmede istikrar ve güvenliğin tam olarak sağlanması için şiddete son verme yönünde incelenmiş yaklaşımlarda bulunma ve etkin mekanizmalar üretme gereği ele alındı.

El-Esad ve Annan; bu önemli hedef doğrultusunda BM gözlemciler heyetinin Suriye hükümetiyle işbirliği içinde üstlenmesi mümkün olan mekanizmayı tartıştılar.

Altı maddelik Annan planının tam olarak uygulanması ve diyalog için ortamın hazırlanması için uygun bir mekanizma bulmayı hedef alan Cenevre Konferansının tartışıldığı görüşmede; diyalogun mutlak bir şekilde Suriyeliler arasında olduğu ve bizzat Suriyeliler tarafından yönetilmesi gereğinin altı çizildi.

Olumlu ve ve yapıcı bir atmosfer içinde yapılan görüşmelerde Suriye; altı maddelik Annan planının eksiksiz uygulanmasına tam bağlılığını vurguladı.

Görüşmede; bu planın başarılı olmasının teröristlerin silahlandırılmaları, finanse edilmeleri ve desteklenmelerine son vermekle koşullu olduğunun altı çizildi. Aynı zamanda; Suriye’de şiddete son verme yönünde uluslararası bir bağlılığın sergilenmesi, gerçek ve dürüst bir iradenin bulunması, altı maddelik Annan planının da eksiksiz tam olarak hayata geçirilmesi önemine vurgu yapıldı.

Diyalog konusunda hükümet tarafından alınan icraatlardaki son gelişmelere ilişkin Annan’a bilgi aktarılırken; idealdeki hedefe ulaşma doğrultusunda BM gözlemciler heyeti ile Suriye hükümeti arasında koordinasyonun sürdürülmesi üzerine anlaşıldı.

Görüşmeye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Velid el-Muallim, Cumhurbaşkanlığında Siyasi ve Basın Danışmanı Büseyna Şaban, Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal el-Mikdat ve Bakanlık resmi sözcüsü Cihad Makdisi’nin yanında Annan’a eşlik eden heyet katıldılar.

El-Esad ile görüşmelerinin ardından Annan ve ona eşlik eden heyet Muallim ile Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığında temaslarını sürdürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı