Suriye Düşmanları

Eski Mossad şefi: Bahreyn İsraillileri Şiilerden ve İran’dan koruyacak

Eski Mossad şefi Efrayim Halevy, İsrail’in BAE veya Bahreyn ile hiçbir zaman savaş halinde olmadığını söyleyerek, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun “barış için barış” formülünü reddetti.

Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Mossad eski başkanı Efrayim Halevy, pazartesi günü yaptığı açıklamada, Bahreyn rejiminin, ülkeyi ziyaret eden İsraillileri ülkenin Şii nüfusunun ve İran’ın tehditlerinden korumak için elinden geleni yapacağını söyledi.

Jerusalem Basın Kulübü sanal konferansının bir parçası olarak konuşan Halevy, “İsrail ile yaklaşan normalleşme anlaşması sonuçlanırsa Bahreyn’i ziyaret edecek olan İsrailliler için özel bir tehdit olduğunu sanmıyorum” dedi ekledi: “Ancak potansiyel ciddi bir tehdit var. İranlılar bunu İsraillilere saldırmak için bir fırsat olarak değerlendirebilirler.”

Mossad eski başkanı, Suudi Arabistan ile normalleşme için de, İsrail’in Filistinlilere taviz vermesi gerekeceğini söyledi.

Başbakan Benjamin Netanyahu’nun “barış için barış” formülünü reddeden Halevy, İsrail’in BAE veya Bahreyn ile hiçbir zaman savaş halinde olmadığını ve bu anlaşmaların “çıkarlar için çıkar” olduğunu söyledi. Buna karşılık Suudilerin normalleşmeye ilgisinin, Filistinlilerle ilerleme gerektireceğini söyledi.

İran’ı konusunda da konuşan Halevy, ABD seçimlerinden sonra ABD ile İslam Cumhuriyeti arasında yeni bir nükleer anlaşma olacağı konusundaki iyimserliğini dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın bile yeniden seçilirse bir anlaşma için daha fazla baskı yapacağına söz verdiğini, Demokrat rakibi Joe Biden’in da yenilenmiş bir anlaşma tercihini netleştirdiğini belirtti.

Halevy ayrıca Körfez liderleriyle 1970’lerden kalma birkaç görüşmeyi de anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu