Filistin

Ez’Zehar: Siyonist İsrail’le güvenlik işbirliği Filistin’e ihanettir

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (HAMAS) liderlerinden Mahmud Ez’Zehar, terör rejimi İsrail’le güvenlik koordinasyonunu milli bir proje olarak görenlerin gerçekte Filistin toprakları, Filistin halkı ve mukaddeslerine ihanet ettiklerini söyledi.

Mahmud ez’Zehar, terör rejimi İsrail ile güvenlik işbirliğinin, direnişin ortadan kaldırılmasına yönelik bir çalışma olduğunu belirterek, ”işgalcilerin Gazze’den çekilmesi için başlatılan direniş hareketi, eğer bugün bu konumda olmasaydı, bugün Kudüs ve Batı Yaka’da siyonist yahudi sitelerinden geçilmezdi’ dedi.

Ez’Zehar, korona virüs salgını, İsrail’in muhasarası, Mısır ile ulaşımdaki sorun, korona virüsten dolayı mağazaların kapanması gibi durumu Filistin halkının şartlarını ağırlaştırdığını söyledi.

Bu arada Hamas Siyasi Birim üyesi Halil el-Hayye, Filistin Yönetimi’ni, muhtelif adlar altında işgalci İsrail ile ilişkileri normalleştirme yoluna girmesi konusunda uyardı.

Filistin İslami Direniş Hareketi’nin (Hamas) ileri gelen yöneticilerinden el-Hayye, Filistin Yönetimi’nin, ilhak planlarına tepki olarak sonlandırdığı İsrail ile ilişkilerini yeniden başlatması hakkında Filistin Enformasyon Merkezi’ne açıklamalarda bulundu.

30 yıldır süren ırkçı İsrail ile uzlaşı çabalarının Filistinlilere hiçbir fayda sağlamadığını belirten el-Hayye, İsrail ile ilişkilerde durgun suların harekete geçirilmesinin Filistinlileri karlı çıkarmayacağına vurgu yaptı.

Filistin davası konusunda çaba gösteren tüm devlet, kurum ve kuruluşların üzerinde ittifak ettiği tutumdan yana durduklarını söyleyen el-Hayye, bölgedeki güçlerin işgal rejimiyle normalleşme masasına oturmasından endişe duyduklarını belirtti.

Ramallah’taki Filistin Yönetimi’ne, Siyonist İsrail ile ilişkileri yeniden başlatma kararından geri adım atma ve Filistin uzlaşısını gerçekleştirme çağrısında bulunan el-Hayye, İsrail ile normalleşmenin Filistin davasının tasfiyesi anlamına geldiğini bir kez daha hatırlattı.

Filistin Yönetimi, 17 Kasım’da yaptığı açıklamada, İsrail’le güvenlik iş birliğine yeniden başlayacağını bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu