GenelSuriye Düşmanları

Fars Körfezi ülkeleri Suriye’deki gözlemcilerini geri çekiyor

Suudi Arabistan’ın ardından Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi de Suriye’deki gözlemcilerini geri çekme kararı aldı.

Suudi Arabistan’ın ardından Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi de Suriye’deki gözlemcilerini geri çekme kararı aldı. Arap Birliği, Suriye’deki gözlemcilerin geleceğini, bugün gerçekleştireceği toplantıda karar verecek.

Pazar Günü Suriye’deki gözlemcileri çektiğini ilan eden Suudi Arabistan’a başta Kuveyt olmak üzere Konsey ülkelerinden destek geldi. Bölgesel ve uluslararası düzeyde devam eden görüşmelerden sonra Konsey ülkeleri, gözlemci heyetindeki üyelerini toplu bir şekilde geri çekme kararı aldı. Körfez Ülkeleri, Suriye’deki krize çözüm bulmak için Arap formülünün sonuç vermediğini belirterek Güvenlik Konseyi’nden sorumluluklarını üstlenmesini istedi. Arap Birliği Operasyon Odası Başkanı Adnan Hudayr, Suriye’deki gözlemcilerden 55 tanesinin, ülkelerinin aldığı karardan ötürü Suriye’den çekileceğini açıkladı.

Arap Birliği’ndeki Sudanlı temsilci Kemal Hasan Ali, Körfez ülkelerinin Suriye’deki gözlemcilerini çekme kararı almasından sonra Arap Birliği’nin Suriye’deki gözlemcilerin geleceğini görüşmek üzere bugün toplanacağını söyledi. Ali “Bugün yapılacak toplantı, Arap Birliği’nin Suriye’deki gözlemcilerinin görevlerine devam edip etmeyeceğine karar verecek” dedi. Arap Birliği’nin bugün gerçekleştireceği toplantıda Suriye’de yaşanan son gelişmelerin ele alınacağını belirten Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı ise toplantıya ilişkin detaylı bir açıklama yapmadı.

Diğer yandan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil Arabi ve Katar Dışişleri Bakanı Hamad Bin Casim El Tani, Arap Birliği’nin gündeme getirdiği son girişimin BM tarafından desteklenmesi için BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la bir araya geleceği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı