GenelSuriye Dostları

Faysal Mikdat Nikaragua Dışişleri Bakanı ile Suriye ve Nikaragua gündemini görüştü

Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Faysal Mikdat, Perşembe günü Nikaragua Dışişleri Bakanı Samuel Santos Lopez ile Suriye ve Nikaragua’daki son gelişmeleri ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesini görüştü.

Ülkesinin Suriye’nin maruz kaldığı saldırıdan duyduğu endişeyi dile getiren Santos Lopez, Suriye’nin yanında olduğunu, halkının barış içinde dış müdahalelerden uzak şekilde yaşama hakkını desteklediğini ifade etti.

Santoz Lopez, ülkesinin Suriye’yi BM, uluslar arası ve bölgesel platformlarda desteklemeye özen gösterdiğini bildirdi.

Nikaragua’yı ziyaret etmekte olan Bakan yardımcısı el-Mikdat ise, Suriye’nin maruz kaldığı dış destekli komplo hakkında bir sunum yaparak özellikle Türkiye’nin Suriye’de gerçekleştirdiği bölge güvenlik ve barışını tehdit eden yıkıcı eylemlerine, Kaide örgütü ve diğer terör örgütlerini destekleyerek Suriye’nin içişlerine açıkça müdahale ettiğine değindi.

Mikdat, Suriye’ye uluslar arası platformlarda verdiği destekten dolayı Nikaragua’ya teşekkür ederek Uluslar arası Adalet Mahkemesinin kararıyla bölge suları üzerindeki egemenliğini yeniden iade almasına destek verdiğini dile getirdi.

Bu arada iki taraf Latin Amerika ve Ortadoğu’nun maruz kaldığı meydan okumalara karşı siyasi ve diplomatik koordinasyonu arttırma üzerinde anlaşmaya vardı.

Diğer yandan Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanı Yardımcısı Mikdat, Nikaragua Dışişleri Bakanlığından yetkililerle bir araya gelerek Suriye’ye kurulan komplo ve yönetimin komployla mücadele etme ısrarı konusunda bilgi verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı