FilistinGenel

Filistin Amerika’daki temsilcisini geri çağırdı

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki, Filistin’in Washington temsilcisinin Amerika ile ilişkilerin geleceğiyle ilgili değerlendirmelerde bulunmak üzere geçici olarak geri çağrıldığını açıkladı.

İRNA’nın haberine göre, söz konusu gelişme, ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü siyonist İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından geldi. Trump’ın kararını kınayan Filistinliler, Washington’un Ortadoğu barışı için arabulucu rolünü de reddediyorlar.

Filistin Dışişleri Bakanı Riyad Maliki Pazar günü yaptığı açıklamada, Amerika ile ile ilişkilerde Filistin liderliği tarafından alınması gereken kararların görüşüleceğini belirtti. Maliki, görüşmelerin ardından temsilcinin normal görevine döneceğini de kaydetti.

Trump’ın kararının ardından Kudüs’ün kaderinin müzakereler yoluyla belirlenmesi gerektiği yönünde uluslararası alanda görüş birliği oluşmuştu.

Bilindiği gibi Amerikan başkanı 6 aralık tarihinde Kudüs’ü terör rejimi İsrail’in başkenti olarak resmiyette tanımış ve Amerikan dışişleri bakanlığına Tel Aviv’deki büyükelçiliğin Kudüs’e intikali için gerekli hazırlıkları yapması için direktif vermişti.

Bu arada BM genel kurulunda Kudüs’le ilgili yapılan oylamada ise Amerika ağır bir yenilgi almış ve dünya genelinde inzivaya itilmiş ve hatta Amerika’nın en yakın batılı müttefikleri bile Trump’ın kararını kınamışlardır.

Beytulmukaddes 1967 savaşında siyonist İsrail’in işgaline geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu