GenelSuriye Dostları

Filistin halkı, dostu Chavez için yas tutuyor

Filistin halkı, Filistin davasında yanlarında olan Venezuela’nın halkçı lideri Chavez’i hüzünle anıyor.

Filistinli gruplar, Siyonist İsrail’in Filistin işgaline karşı her fırsatta yanlarında olan Venezuela lideri Hugo Chavez’i unutmadı. Halkçı liderin hayatı kaybetmesi üzerine, Filistinliler bugün Venezuela bayrakları ve Chavez posterleriyle Gazze ve Batı Şeria sokaklarındaydı.

Filistin Halk Partisi Siyasi Büro üyesi Velid Avad, “Filistin halkı bugün, büyük bir enternasyonalist olan, kapitalizme ve Amerikan küstahlığına karşı dimdik duran Hugo Chavez’i anmak için burayı doldurmuş durumda. Chavez, İsrail işgaline ve saldırganlığına karşı her zaman Filistinli halkıyla birlikteydi” diye konuştu.

BM Genel Sekreteri’ne kitap önermişti
Chavez, 2011 yılında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a yazdığı mektupta Filistin sorununun “Orta Doğu sorunu” değil, sömürgeciliğin ve emperyalizmin damgasını taşıyan bir “Avrupa sorunu” olduğunu dile getirmiş ve Ban Ki-mun’a üç kitap önerisinde bulunmuştu.

Fransız filozof Gilles Deleuze’ün “Arafat’ın Büyüklüğü” makalesine göndermede bulunan Chavez, bu makaleden cümleler aktarmıştı. Chavez, Filistinli şair Mahmud Derviş’ten de bazı dizeler aktarırken, şairi “özlenilen Filistin’in ebedi sesi” olarak tanımlamış ve son olarak, Filistin sorununa dair yazdığı bir yazısına atıfla, İspanyol yazar Juan Goytisolo’yu anmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu