GenelSuriye Dostları

Filistin halkı Suriye üzerinden Gazze direnişine ulaştırılan İran füzeleriyle kendilerini koruyor

El-Menar TV, Gazze’deki direnişin silahlandırılmasıyla görevli olan Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları’ndaki birliklerin teyakkuza geçtiğini duyurdu.

Lübnan’dan yayın yapan el-Menar televizyonu, Gazze’deki direnişin silahlandırılmasıyla görevli olan Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları’ndaki birliklerin teyakkuza geçtiğini duyurdu.

El-Menar televizyonunun web sayfasında yer alan habere göre İzzeddin el-Kassam Tugayları Genel Komutan Yardımcısı Ahmet Cabiri’nin öldürülmesiyle tırmanan gerilim sonrasında Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları, özellikle de Gazze’ye silah ulaştırmakla sorumlu olan birlikler, teyakkuza geçti.

Haberde, Hizbullah ve İran’ın Gazze direnişinin silahlandırılmasında, herkesçe bilinen (İran ve Suriye limanları – Sudan ve Sina) hattın dışında sadece direniş ekseni tarafından bilinen gizli bir hattın olduğunu belirtildi.

Cabiri’nin aracının hedef alındığı ilk bombardımanda İsrail, Gazze’deki bazı silah depolarının da imha edildiğini açıklamıştı. İlk bombardımandan sonra Hizbullah, başta Hamas olmak üzere Gazze’deki direniş hareketleriyle temasa geçerek, hedef alınan uzun menzilli füzelerin bulunduğu depolardaki hasarı belirledi.

Hasar tespitinden kısa bir süre sonra Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları, Gazze’deki direniş hareketlerinin ihtiyacı olan uzun menzilli füzelerin bir kısmını, Gazze’ye sokmayı başardı. Haberde Hizbullah’ın, Gazze’deki direnişin savaş sırasında ya da sonrasında silahlandırılmasının kesintisiz devam etmesinde kararlı olduğu hatırlatıldı.

Haberde, ikinci intifadan bugüne kadar Filistinli direniş hareketlerinin silahlandırılmasında “esas istasyon” olma özelliğini taşıyan Suriye’nin yaşadığı iç sorunlardan ötürü Filistinli direnişçileri silahlandırma hattının büyük yara aldığını vurgulanırken “Fakat Hizbullah ve İran, Gazze direnişini silahlandırmakta kararlıdır. Bu karardan geri adım atmak yok” ifadelerine yer verildi.

Gazze’deki direnişin silahlandırılmasının önündeki iki önemli engelin Ürdün ve Mısır olduğuna dikkat çeken el-Menar TV, habere şöyle devam etti:

“Mısır ve Ürdün, Filistin’le olan uzun sınırlarından Gazze’ye silah girmesine engel olmaya çalıştı. Buna karşılık İran Devrim Muhafızları, Suriye Ordusu, Hizbullah ve Hamas’tan oluşan dörtlü bir kanal kuruldu.

Buna kanala İslami Cihad ve Halk Kurtuluş Cephesi gibi diğer Filistinli hareketler de dahil edildi. Bu kanal sayesinde Filistin direnişi, füze yapımında kullanılan malzemeler dahil olmak üzere hafif silah ve uzun menzilli füzelerle donatıldı.

Buna ilave olarak yüzlerce Filistinli direnişçi, Gazze’den İran ve Suriye’ye götürülerek modern savaş taktikleri, uçak savar vb silahların kullanımı üzerine askeri sahada eğitimleri gerçekleştirildi.”

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, 18 Temmuz 2012 tarihinde yaptığı konuşmasında, 2006 Temmuz savaşında Suriye’nin verdiği füzelerle Hayfa’yı vurduklarını, Suriye’nin aynı füzelerle desteklediği Gazze’nin de 2009′da İsrail’e karşı zafer kazandığını açıklamıştı.

Gazze’deki direnişi silahlandırmakla görevlendirilen Mısır’da görev yapan Hizbullah üyesi Sami Şehab, Kasım 2008′de Mısır güvenlik güçleri tarafından tutuklanmış, idamla yargılanmıştı. Şehab, Şubat 2011′de ülkede yaşanan arbede sırasında tutuklu kaldığı hapishaneye düzenlenen operasyonla kurtarılmıştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı