GenelSuriye Dostları

Filistin halkı,Siyonist rejimin ırkçı siyasetleri karşısında sessiz kalan Arap Birliğini ve Arap liderlerini protesto ettiler

Haber kaynakları Filistin milletinin, siyonist rejim İsrail’in artan cinayetlerine yönelik tepkisizliğini sürdüren Arap birliğine karşı itiraz sesini yükselttiğini belirtiyor.

Gerçekte Arap birliğinin siyonist İsrail’in cinayetlerine ve Filistinli esirlere karşı uzlaşmacı tutumunu sürdürmesi ve Arap barış planı olarak anılan planı ileri sürmesi, Filistin kamuoyunda sert eleştirilere neden oluyor. Bu çerçevede Filistin halkı Cumartesi günü Ramallah’ı ziyaret eden Arap birliği genel sekreteri Nebil Arabi’yi protesto etti. Filistin özerk teşkilatı binası önünde toplanan Filistin halkı Filistinli esirlerin Filistin davasının ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek Arap birliğinin Filistinli esirleri siyonistlerin pençesinden kurtarmak için hiç bir girişimde bulunmamasını kınadı. Gerçekte eli kanlı rejime karşı uzlaşmacı politikaların izlenmesi, bu rejimi işlediği cinayetlerde daha da küstahlaştırmasından başka bir işe yaramıyor. Bu çerçevede siyonist gardiyanların Filistinli bir esirin parmaklarını kesmesi, katil rejime karşı izlenen uzlaşmacı politikaların bir sonucu olduğu söylenebilir. Siyonist gardiyanlar sorgulama sırasında Filistinli esir Muhammed Ahmet Halavi’nin parmaklarını kesti, fakat Arap birliği her zaman olduğu gibi bu cinayete karşı hiç bir tepki vermedi. Gerçekte uzlaşmacı politikalar, Filistin milletinin yaşamı üzerindeki yıkıcı tesirleri her geçen gün daha da belirgin hale geliyor ve bu yüzden Filistin kamuoyu işgalci rejime karşı uzlaşmacı politikaların bir kenara bırakılmasını istiyor. Ancak Arap birliği bu tür politikaların sürmesi ve Arap barış planının uygulanması üzerinde ısrarla duruyor. Arap barış planı ilk kez 2002 yılında Suudi Arabistan tarafından gündeme geldi. planda siyonist İsrail’in 1967 sınırlarının ötesine geri çekilmesine karşı 22 Arap devletinin bu şom rejimi tanıması öngörülüyor. Aslında siyonist rejim elebaşlarının Filistin milletinin en ilkel haklarına muhalefet etmesi de Ortadoğu’da uzlaşma sürecinin bir sonucudur. Arap birliği Arap barış planına vurgu yaparken, eli kanlı rejim barış karşıtı mahiyeti itibarı ile her türlü barış planına karşı çıktığı gibi bu plana da sıcak bakmıyor. Nitekim Tel aviv bu plan gündeme geldiği gün hemen reddetti. Aslında Arap birliğinin yersiz ısrarı, bu birliğin Amerika ve korsan rejim İsrail’in Filistin milletine yönelik komploları doğrultusunda hareket ettiğini ve bölgede direnişi kırmaya çalıştığını gösteriyor. Kuşkusuz bu tutum Arap birliğinin Filistin ve bölge kamuoyu nezdindeki itibarını yok ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu