Filistin

Filistin İslami Cihad Hareketi eski Genel Sekreteri Şallah yaşamını yitirdi

Filistin İslami Cihad Hareketi eski genel sekreteri 62 yaşındaki Dr. Ramazan Abdullah Şallah, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

İslami Cihad Hareketi’nden yapılan yazılı açıklamada, “Büyük Ulusal Lider Ramazan Abdullah Şallah, yakalandığı amansız hastalığa yenik düşerek hayatını kaybetmiştir.” ifadesine yer verildi.

Hareketin Filistin halkına taziyelerini ilettiği belirtilen açıklamada, Şallah’ın büyük bir lider olduğu belirterek, şunlar ifade edildi: “İslami Cihad Hareketi’nin kuruluşundan bu yana mücadelesine tanıklık ediyor, onun 20 yıldan fazla ortaya koyduğu liderliğini ve milli duruşunu onur ve şerefle hatırlıyoruz. O, emanete en güzel şekilde sahip çıktı ve cihat bayrağını hep yüksekte tuttu. Filistin direnişine, Kudüs’e, Arap ve İslam kimliğine hep sahip çıktı.”

Şallah’ın vefatı dolayısıyla bir taziye mesajı yayınlayan Hamas Hareketi mesajında, “Büyük milli komutan Ramazan Şallah’ın vefatından dolayı tüm ümmete, içeride ve dışarıdaki Filistin halkına başsağlığı dileriz.” ifadesi kullanıldı.

Şallah’ın Gazzeli olduğuna ve işgalciler tarafından sürgüne gönderildiği bilgisine yer verilen mesajda, Şallah’ın büyük bir direnişçi olduğu hatırlatıldı.

El-Fetih ise taziye mesajında “Şallah’ın vefatı dolayısıyla Arap ve İslam ümmetinin başı sağolsun.” ifadesine yer verildi.

Taziye mesajı yayınlayan gruplar arasında Mücahitler Hareketi de yer aldı. Mesajda, Şallah’ın cihat ateşini elleriyle avuçladığı, halkının ve davasının derdini çeken biri olduğu vurgulandı.

Filistin Direniş Komiteleri de Şallah’ın vefatından dolayı duydukları üzüntüyü belirterek, İslami Cihad Hareketine başsağlığı diledi.  

İslami Cihad Hareketi Lideri Şallah, 1958 yılında Gazze Şeridi’nin Şucaiyye Mahallesi’nde dünyaya geldi. Şallah, Mısır’daki Ez-Zakazik (Al-Zagazig) Üniversitesinin ekonomi bölümünden 1981 yılında mezun oldu.

Şallah, daha sonra İngiltere’de doktora eğitimini tamamlayarak, 1993-1995 tarihlerinde ABD’deki Güney Florida Üniversitesinde Orta Doğu Araştırmaları Bölümünde öğretim üyeliği yaptı.

İslami Cihad Hareketi Lideri Fethi Şikaki’nin terör rejimi İsrail dış istihbarat servisi Mossad tarafından 1995’te Malta’da şehit edilmesinden sonra hareketin genel sekreterliğine getirildi.

Şallah, ırkçı İsrail tarafından 2. Filistin İntifadası sürecinde İsrail hedeflerine yönelik büyük “cihat” eylemlerini yönetmekle suçlandı.

ABD makamları Şallah’ı 2003 yılında “terörist” listesine, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) da 2017’de “arananlar” listesine ekledi.

Şallah, yakalandığı bir hastalıktan dolayı İslami Cihad’ın liderliğinden çekilmiş yerine Ziyad en-Nahale seçilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu