FilistinGenel

Filistin İslami Cihat Hareketi: ABD’nin İran’a karşı yaptırımları terör eylemidir

Filistin İslami Cihat Hareketi, ABD’nin İran’a karşı zalimce yaptırımlarını terör eylemi niteleyerek, Washington’un uluslararası kuralları çiğnediğini ve uluslararası camiaya karşı zorbalık yaptığını belirtti.

Filistin İslami Cihat Hareketi bugün yaptığı açıklamada ayrıca ABD’nin Filistin ve diğer Arap-İslam milletlerine karşı peş peşe uyguladığı yaptırımların Filistin halkının Beyaz Saray’ın dünyada fesat kaynağı olduğuna dair inancını güçlendirdiğini vurguladı.

Açıklamada, Filistin halkına karşı Siyonist-işgalci teröristlerin desteğiyle ABD’nin dünya milletlerine karşı totalitarizmini artırmakta olduğu ifade edildi.

HAMAS da yaptığı açıklamada, ABD’nin İran’a karşı yaptırımlarını geri getirmesinin bölgede istikrar ve güvenlik bozucu ve direniş cephesini zayıflatmaya dönük bir girişim olarak niteledi.

ABD Başkanı Donald Trump 8 Mayıs 2018’de nükleer anlaşmadan çekildi. Trump ardından 8 Ağustos’ta İran’a karşı yaptırımların ilk bölümü ve dün de ikinci bölümünün yürürlüğe girmesi için talimat verdi.

ABD’nin İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik yaptırımlarının ikinci bölümü 5 Kasımdan itibaren yürürlüğe girmiş oldu.

ABD, 5 Kasımda İran’a yönelik tek taraflı ve yasadışı yaptırımlarının ikinci bölümünü geri getirerek, 700’ü aşkın İranlı firma ve kişiyi yaptırım listesine ilave etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu