FilistinGenel

Filistin’de Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde şehit sayısı 267’ye yükseldi

Filistin İnsan Hakları Merkezi ‘Mizan’ dün gece yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi’nde Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde bu zamana kadar şehit sayısının 276 olduğunu açıkladı.

Mizan insan hakları merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre, şehitlerden 40’ı çocuk, ikisi kadın, 8’i gazi, 3’ü yardım ekibi görevlisi ve 2’si basın mensubudur. 

30 mart 2018 tarihinde başlayan ve hala devam eden Büyük Dönüş Yürüyüşü’nde geçen cuma günü de terör rejimi İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 1 kişi şehit olmuştu.

Başta İslami İran olmak üzere İslam ülkeleri ve uluslararası kuruluşlar terör rejimi İsrail’in bu cinayetlerini kınıyorlar.

Bu arada Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin verdiği bilgilere göre onlarca Filistinli genç dün gece Şucaiyye mahallesinin doğusundaki dönüş kampına yöneldi. Gençler lastik yakıp, ses fişekleri atarak ve işgalci askerlerin üzerine lazer ışıkları tutarak gösteriler yaptılar. Gece şaşırtması eylemi çerçevesinde ulusal marşlar söylediler.

Filistinli gençler Mısır, Katar ve bazı uluslararası organların aracılığıyla varılan anlaşmaya binaen geçtiğimiz Kasım ayında ara verdikleri gece şaşırtması eylemlerini bu ay yeniden başlattılar. Söz konusu anlaşmaya göre işgal rejimi 13 yıldan beri uyguladığı ablukayı hafifletme, denizde balıkçıların avlanma alanlarını genişletme ve Katar’ın mali yardımlarının Gazze’ye sokulmasını kolaylaştırma sözü vermişti. Ancak işgal yönetiminin bu konulardaki taahhütlerini tam olarak yerine getirmemesi üzerine gençler gece şaşırtması eylemlerini yeniden başlattılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu