FilistinGenel

Filistin’de Milli Vefak hükümetinin sonu

Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmut Abbas Fetih Hareketinin Merkezi Komitesi üyesi Muhammed Eştiye’yi Filistin’in yeni Başbakanı olarak tanıttı.

Filistin Milli Vefak Hükümeti Başbakanı Rami El-Hamdullah 40 gün önce yani 30 Şubat tarihinde, Filistin Milli Vefak Hükümetinin pratikte çıkmaza girdiği bir dönemde makamından istifa etti.
2014 yılında Filistin Kurtuluş Harketi-Fetih ve Filistin İslami Direniş Hareketi-HAMAS arasında yapılan anlaşmanın ardından Filistin Milli Vefak Hükümeti kuruldu.
Fetih ve HAMAS 12 Ekim 2017’de Mısır’ın başkenti Kahire’de milli barış anlaşmasını imzaladılar. Ancak HAMAS Gazze’de yönetimi Milli Vefak Hükümetine devretmesine rağmen Milli Vefak hükümet, Gazze’de çalışan memurlarının maaşının ödenmesi gibi konularda Gazze’deki sorumluluklarını yerine getiremedi.
Gerçi Milli Vefak Hükümeti’nin başarısızlığının sebebi Fetih hareketi ve bütünlükçü-totaliterlik politikasıdır ancak Fetih hareketi, Hamdallah istifa etmeden önce Mahmut Abbas başkanlığında Filistin Kurtuluş Örgütü’ne bağlı gruplardan ve bağımsız şahsiyetlerden oluşan bir hükümetin işbaşına gelmesini istemişti.
Şimdi ise Muhammed Eştiye Filistin İslami Direniş Hareketi-HAMAS gibi hareketlerin onayı alınmadan Filistin’in yeni başbakanı olarak seçildi. Başka bir ifade ile Filistin’de oluşturulacak yeni hükümet, tüm grupların katıldığı bir hükümet olmayıp Fetih eksenli ve bir partiye has bir yapı olacaktır. Bu da Filistin’de milli anlaşmanın pratikte son bulması demektir.
Bu arada başka önemli nokta da, Muhammed Eştiye hükümetinin Fetih Hareketinin tüm üyeleri tarafından desteklenmemesidir. Bunun nedeni de Fetih hareketin merkez komitesinin Mahmut Abbas yandaşlarından oluşması ve bu komitede Filistin Özerk Teşkilatı Başkanının muhaliflerinin pek yer almamasıdır.
Yeni atanan başbakan olayındaki bir başka nokta da kimi raporlara göre Mahmut Abbas ve Filistin Özerk Teşkilatı’nın, Amerika ve Suudi Arabistan’ın yönlendirmeleri ile Filistin İslami Direniş Hareketi-HAMAS’ı tecride sürüklemek istemesidir.
Uzmanlara göre Muhammed Eştiye’nin, Rami Hamdallah’ın yerine atanma kararı, Mahmut Abbas’ın HAMAS’ı Gazze Şeridi’nde tecride sürüklemek çabaları doğrultusunda gerçekleşmiştir.
HAMAS’ın özellikle Gazze şeridinde belirgin konumu göz önünde bulundurulduğunda, bu hareketi tecride sürüklemeye yönelik çabaların Filistinli gruplar arasındaki ihtilafları daha da derinleştireceği ve hatta yeni hükümetin itibarının azalmasına yol açabileceği söylenebilir.
Başka bir konu da Muhammed Eştiye’nin Amerika gözetimi altında yapılan Uzlaşma müzakerelerine katılmış birisi olarak Arap ülkeleri, Siyonist Rejim İsrail ve Amerika’nın onayı ile Filistin’in yeni başbakanı olarak seçilmesidir.
Nitekim Haliç Online haber sitesi daha önce bu konu ile ilgili şöyle bir yazı paylaşmıştı:” Filistin Özerk Teşkilatı Başkanı Mahmut Abbas gelecek Filistin hükümetinin Arap ülkeleri, uluslararası camia ve hatta İsrail tarafından desteklenmesi niyetindedir. ”
Böylece Mahmut Abbas’ın Yüzyılın Anlaşmasına tepki olarak Filistin’in Amerika ile ilişkilerini kesmesine rağmen şimdi yeni başbakanı seçerken Amerika, Siyonist Rejim ve kimi uzlaşmacı Arap ülkelerinin onayını aldığı ve HAMAS’sız bir hükümet kurmakla pratikte yüzyılın anlaşması projesinin gerçekleştirilmesi doğrultusunda adım attığı söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı