GenelSuriye Dostları

Filistin’de uzlaşının hayata geçirilmesi için takvim üzerinde anlaşma sağlandı

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) Siyasi Birim üyesi İzzet Er-Reşak, Hamas ve Fetih hareketinin uzlaşı anlaşmasının hayata geçirilmesinin takvimi ve bağımsız şahsiyetlerden oluşacak hükümet konusunda anlaştığını belirterek, olası engeller karşısında da arabulucu durumundaki Mısır’a müracaat edileceğini söyledi.

Uzlaşı anlaşmasının Mısır gözetiminde hayata geçirilmesinin takviminde mutabakata varılmasının Filistin halkına iki hareketin uzlaşı konusunda samimi olduklarını göstereceğini belirten Er-Reşak, önümüzdeki günlerde bölünmeyi Filistin tarihinden tamamıyla çıkaracaklarını kaydetti.

Bugünden sonra Filistin halkına ve tarihine zarar veren, işgalcinin Filistin toprağının her karışına girmesine yol açan ve Kudüs’ü Yahudileştirmesine fırsat veren iç bölünmenin yaşandığı geçmişe dönmemek gerektiğine dikkat çeken Hamas lideri Er-Reşak, “İç bölünme dosyasını kapatma ve uzlaşı sürecini vatandaşların açıkça göreceği somut bir projeye dönüştürme konusunda Fetih hareketiyle anlaştık” dedi.

Mısır gözetiminde yapılan görüşmelerin ardından başkent Kahire’de dün (18 Ocak Cuma) akşam uzlaşı sağlandığı duyurulmuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı