FilistinGenel

Filistinli esir Sami Cenazira 51 gündür açlık grevi eylemini sürdürüyor

El-Halil vilayetindeki El-Fevvar Mülteci Kampı sakinlerinden esir Sami Cenazira, idari hapis cezasını protesto amacıyla başlattığı açlık grevi eylemini 51 gündür devam ettiriyor.

Filistinli Esir Kulübü, dün (21 Nisan Perşembe) konuyla ilgili yayınladığı ve Filistin Enformasyon Merkezi’ne de ulaşan bildiride, 43 yaşındaki esir Cenazira’nın evli ve ikisi erkek biri kız üç çocuk babası olduğu bildirildi.

İşgal güçleri esir Sami Cenazira’yı ilk kez 1991 yılında gözaltına aldı. Daha sonra birçok kez işgal güçlerince gözaltına alınan Cenazira işgal zindanlarında toplam yedi yıl yattı.

Esir Cenazira 15 Kasım 2015’te işgal güçlerince yeniden gözaltına alındı ve idari hapis cezasına çarptırıldı. Cenazira’nın idari hapis cezası daha sonra uzatıldı.

Uzun süredir açlık grevi eylemini sürdüren Cenazira’nın sağlık durumunun kötüye gittiği, vücudunda kasılmalar meydana geldiği ve düşüp başını vurduğu için başında yara olduğu ifade edildi.

İşgal zindanlarında idari hapis cezasıyla tutulan esirlerden bazıları açlık grevi eylemiyle işgal yönetimine boyun eğdirerek özgürlüğe kavuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu