Genel

Filistinli esirlerin serbest bırakılmasında Filistin tarafının belirleyici olmaması kabul edilebilir bir durum değil

Esirleri Araştırma ve İnsan Hakları Merkezi (Ahrar), işgal rejimi İsrail’in Abbas yönetiminin barış müzakerelerine başlamasına karşılık serbest bırakacağını duyurduğu 104 esirden bugün (13 Ağustos Salı) serbest bırakılacak gruba bakıldığında, esirlerle esir yakınlarından birçoğunun özgürlüğe kavuşma umutlarının yıkıldığının müşahede edildiğini belirtti.

Ahrar yaptığı açıklamada, zindandan çıkacak her esir için sevindiklerini, fakat bununla birlikte bu iş için bir prosedürün olması ve halkın kandırılmaması gerektiğini kaydetti.

Açıklamada şu bilgiler verildi: “En kötü şey, listeler hazırlanırken Filistin tarafının belirleyici olmaması, listenin tamamıyla işgal tarafının arzusuna göre hazırlanması. Bunlar içinde Kudüs ve 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarından kimsenin olmaması, Gazzeli esirlere ağırlık verilmesidir.”

Filistin tarafının müdahil olmadığı salıverme işinde, işgal rejiminin serbest kalacak esirleri kendi isteğine göre belirlediğine, bunlar arasında birkaç ay sonra serbest bırakılacak esirlerin de olduğuna dikkat çeken Ahrar, dün yapılan hataların bugün de farklı bir şekilde tekrar edildiğini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu