GenelSuriye Dostları

Filistinli gençler ırkçı ayırım duvarının bir kısmını yıkıp Kudüs’e yürüdü

Bir grup Filistinli gencin dün gece, toprakları üzerinde inşa edilen; köyleri, şehirleri ve beldeleri birbirinden ve halkı da toprağından ayıran ırkçı ayırım duvarının bir kısmını yıkmayı başardığı belirtildi.

En-Nekbe’nin 65. yıldönümünde birçok etkinliğe imza atan Filistinli gençlerden bir grup dün gece (17 Mayıs Cuma) işgalcinin Filistin topraklarını kantonlara bölen duvarın bir bölümünü beraberlerinde getirdikleri balyoz ve kazmalarla yıkarak, Filistin bayraklarıyla Kudüs’e yürüdü.

Kudüs’teki kaynakların verdiği bilgide, gençlerin duvarı delip Kudüs’e yürüdükleri haberini alan işgal ordusunun bölgeye çok sayıda asker gönderdiğini, bölgeye gelen askerlerin Filistinli gençleri durdurmak ve yürüyüş yapmalarını engellemek için yoğun bir şekilde göz yaşartıcı bomba ve plastik mermi kullandığını, Filistinli gençlerin buna karşı direndiklerini ve askerlere taş attıklarını ifade etti.

Olayların meydana geldiği Ebu Diys beldesini kuşatan işgal askerleri halkın dışarı çıkmasına izin vermedi. İşgal askerlerinin gelişi güzel göz yaşartıcı bomba atması ve özellikle evleri hedef alması yüzünden birkaç evde insanların boğulma tehlikesi geçirdiği kaydedildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu