GenelSuriye Dostları

Filistinli gruplar yakında Kahire’de uzlaşı için toplanacak

Filistinli Bağımsız Şahsiyetler Platformu Başkanı Dr. Yasir El-Vadiye, Filistinli grupların genel sekreterlerinin önümüzdeki günlerde Mısır’ın gözetiminde Kahire’de bir araya geleceklerini söyledi.

Bugün (2 Aralık Pazar) Quds Press Ajansı’na konuyla ilgili açıklamada bulunan El-Vadiye, Filistinli Bağımsız Şahsiyetler Platformu’nun Mısır yönetimiyle görüşmelerini sürdürdüğünü ve Filistinli grupların genel sekreterlerinin Filistin Özerk Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas döndükten sonra bir hafta içinde Filistin uzlaşısının yeniden uygulanması toplantısı için Kahire’ye çağrılmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Kahire’de yapılacak toplantıda daha önce uzlaşı konusunda üzerinde anlaşma sağlanan maddelerin ve özellikle de Kahire ve Doha’da yapılan anlaşmaların uygulanmasının ele alınacağını kaydeden El-Vadiye, toplantının hedefinin yeni bir uzlaşı anlaşması olmadığını söyledi.

Siyasi tutuklular konusuna da değinen El-Vadiye, bu konuda da bazı gelişmeler olduğunu fakat sorunun tamamen çözülmesinin uzlaşı hükümeti çerçevesinde gerçekleşeceğini belirtti.

Filistin’deki bölünmüşlük halini sona erdirmek için Fetih ve Hamas hareketleri Kahire ve Doha’da anlaşmalar imzalamış fakat bu anlaşmalar bir türlü pratikte uygulanamamıştı. Gözlemciler, bölgede yaşanan gelişmelerin ve Filistin direnişinin Gazze’de kazandığı zaferin uzlaşının uygulanması için uygun ortamı sağladığına işaret ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı