Filistin

Filistinli iki esir 51 gündür açlık grevlerini sürdürüyorlar

Filistin’in Batı Yaka bölgesinin El-Halil şehrinden olan 35 yaşındaki esir Hasan Muhammed El-Avivi ve 32 yaşındaki esir Ude El-Hurub açlık grevlerini 51 gündür sürdürüyorlar.

Bu iki esirin, işgal rejiminin kendilerini herhangi bir suçlama söz konusu olmaksızın idari hapis uygulamasıyla zindana koymasını protesto amacıyla açlık grevlerini sürdürüyorlar. Sağlıklarının oldukça tehlikeli bir durumda olduğu ve gittikçe kötüleştiği ifade edildi.

Havaların ısınmasına rağmen söz konusu esirlerin açlık grevlerini sürdürmekte ısrarlı oldukları ve gündüz oruç tuttukları akşamları da sadece su ve tuz ile iftar ettikleri başka hiçbir şey yiyip içmedikleri ifade edildi.

Siyonist işgal rejiminin Filistinlilere yönelik olarak uyguladığı idari hapis cezasına göre herhangi bir Filistinlinin hakkında ithamda bulunulmaksızın ve dava dosyası açılmaksızın sadece savcının kararıyla altı aylık bir süreyle hapse atılması mümkün oluyor. Bu sürenin dolması durumunda da savcı hapis cezasını yine altı aylık süreyle uzatabiliyor ve bu uzatmayı on kez tekrar etme yetkisi var. Yani sadece siyonist işgal rejimine mahsus olan bu idari hapis uygulamasına göre bir Filistinlinin hakkında hiçbir itham söz konusu olmaksızın on yıl süreyle hapse atılması mümkün. Haklarında dava dosyaları açılmadığından avukatların da durumlarını takip etmesine izin verilmiyor.

Çok sayıda Filistinli bu şekilde idari hapis cezasıyla zindanda tutuluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı